Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie zažila pátou noc plnou nepokojů

Francouzská policie
Francouzská policie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Nejméně 486 lidí bylo zadrženo v noci ve Francii během pokračujících protestů. Francouzské ministerstvo vnitra uvedlo, že uplynulá pátá noc nepokojů byla klidnější než předtím. Uvedl to server Independent.

45 000 členů bezpečnostních sil bylo přes noc nasazeno v ulicích francouzských měst, stejně jako den předtím. Posily ale byly poslány do měst Lyon, Grenoble a Marseille, kde byly nepokoje obzvláště intenzivní.

V několika městech byl vyhlášen noční zákaz vycházení. Autobusy a tramvaje nejezdily po 21. hodině a byl zakázán prodej velké zábavní pyrotechniky a hořlavin.

V Paříži a okolí, kde hlídkovalo asi 7000 policistů, bylo do 3 hodiny ranní zadrženo 194 lidí. V Marseille policie v sobotu večer rozehnala skupiny mladých lidí, kteří se shromáždili v centru města.

V pátek v noci došlo ve Francii k útokům na několik policejních stanic, rabování obchodů a opětovným případům podpalování aut. Podle ministra vnitra Géralda Darmanina bylo po celé zemi zadrženo 471 osob.

Podle francouzských médií stojí za útoky často maskované skupiny, které jsou ozbrojené železnými tyčemi a zábavní pyrotechnikou. Na jednom z videí z Bordeaux je vidět dav, který napadá jednoho z kolemjdoucích.

Policie na mnoha místech reagovala slzným plynem a nad některými městy létaly vrtulníky. Podle policejních představitelů byla situace v noci na dnešek lepší než v předchozích dnech, i když přesto došlo k mnoha nepokojům.

Násilné nepokoje, které byly vyvolány smrtí 17letého mladíka během policejní kontroly, jsou podle agentury Reuters je o nejsložitější krizi, kterou prezident Emmanuel Macron čelí od protestů tzv. žlutých vest, které začaly v roce 2018.

Témata:  Francie policie Francie

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 12:38

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí. Členské státy zčásti bojkotují akce, které Budapešť pořádá. Summit ministrů zahraničních věcí a obrany byl z maďarské metropole přesunut do Bruselu. Neformálního setkání šéfů resortů spravedlnosti a vnitra se účastnili nižší úředníci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy