Celkem 18 mešitám hrozí prakticky okamžité uzavření, dalších 58 projde podrobnou administrativní kontrolou, píše deník Libération.

Ministr předem neoznámil, o které konkrétní mešity se jedná. Ve Francii je 2600 mešit a z toho 76 je vyšetřováno, takže do "všeobecné radikalizace je velmi daleko". Cílem operace je podle ministra "zbavit se pochybností", píše AFP.

"Téměř všichni muslimové ve Francii respektují zákony naší republiky a (radikalismus) je zraňuje," uvedl ministr Darmanin.

Důvodem pro uzavření může být například přítomnost prokazatelně radikálního duchovního nebo absence povolení k používání prostor pro veřejnost, píše list Libération s odvoláním na dokumenty ministerstva vnitra. Kontroly by se měly zaměřit na aktivity duchovních, případně také osob, které mešity navštěvují, nabízené vzdělávací programy nebo charitativní aukce.

V říjnu Gérald Darmanin oznámil, že se ve Francii nachází 231 cizinců bez povolení k pobytu, které úřady podezřívají z radikalizace. Dnes ministr k tomuto číslu uvedl, že "66 osob již bylo vyhoštěno, padesátka jich je v zajišťovacích zařízeních, (...) a 70 až 80 osob ještě musíme identifikovat nebo se odvolaly," cituje Darmanina AFP.

Na začátku října představil francouzský prezident Emmanuel Macron akční plán proti "islamistickému separatismu" a oznámil několik opatření, jako je povinnost jakéhokoli sdružení žádajícího o veřejnou dotaci podepsat chartu sekularismu, posílený dohled nad soukromými konfesními školami a přísné omezení domácího vzdělávání.