Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin podle agentury AFP dal minulý týden policejním ředitelům a četnictvu pokyn ke zintenzivnění kontrol. Ve čtvrtek ministr podle jeho okolí oznámil zadržení stovky uživatelů i organizovaných překupníků.

V pátek AFP od zdroje blízkého vyšetřování zjistila, že na počátku prosince byla v Metách rozbita síť, která vytvořila 5000 až 10.000 falešných zdravotních pasů, které se prodaly dohromady za zhruba dva miliony eur (přes 50 milionů korun). Padělatelé podle prvních zjištění získali identity lékárníků na stránce sdružení lékárníků a následně vygenerovali zdravotní průkazy jménem těchto zdravotníků. Podle ministerstva vnitra se stránky sdružení lékárníků staly terčem hackerských útoků.

Premiér Jean Castex v pátek řekl, že začátkem příštího roku by se ze zdravotních pasů měly stát očkovací pasy. Platné budou jenom po dokončeném očkování, takže nebude stačit, jako dosud, negativní test. Průkaz bude potřebný pro vstup do restaurací, na kulturní a další akce. Vláda se má návrhem nového průkazu zabývat na svém zasedání 5. ledna.