Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzský premiér Attal po výsledcích voleb podá demisi

Gabriel Attal
Gabriel Attal
Foto: Facebook Gabriel Attal

Francouzský premiér Gabriel Attal dnes večer oznámil, že v pondělí ráno podá demisi. Distancoval se tak od prezidenta Emmanuela Macrona, který ho jmenoval do čela vlády, jak uvedli komentátoři stanice BFM TV.

Attal se rozhodl rezignovat v reakci na výsledky předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle odhadů nečekaně zvítězil levicový blok Nová lidová fronta. Uvedl to server France24.

Žádná strana však nezískala absolutní většinu v parlamentu, jak ukazují tzv. exit pooly čtyř předních průzkumných agentur, zveřejněné hned po skončení nedělního druhého kola.  

Podle médií by NFP měla mít v dolní komoře parlamentu, Národním shromáždění, 172 až 215 poslanců, Macronova aliance Celkem (ENS) 150 až 180 poslanců a Národní sdružení Marine Le Penové 115 až 155 poslanců.

Tyto výsledky jsou nečekané, protože po prvním kole před týdnem se očekávalo, že ačkoli RN nezíská absolutní většinu, bude mít pravděpodobně možnost sestavit novou vládu.

Další vývoj je těžké předvídat vzhledem k rozložení sil v parlamentu. Jedním z možných scénářů je, že levice by mohla získat podporu centristických sil a vytvořit buď menšinovou vládu, nebo velkou koalici. V tomto případě by Macron možná musel jmenovat premiéra z řad levice, píše DPA.

Témata:  Francie volby ve Francii Gabriel Attal

Aktuálně se děje

14. července 2024 10:26

Netanjahu: Izrael zatím neví, jestli útok nepřežili velitelé Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na sobotní tiskové konferenci řekl, že stále není jasné, zdali se armádě při sobotním útoku v Pásmu Gazy podařilo zlikvidovat dva velitele militantního hnutí Hamás. Informoval o tom server Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy