Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzský prezident Macron dostal facku

Francouzský prezident Macron na setkání s veřejností dostal facku
Francouzský prezident Macron na setkání s veřejností dostal facku
Foto: Reprofoto YouTube

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na setkání s veřejností v départementu Drôme dostal od jednoho z přihlížejících facku. Macron přicházel k davu za zábranami, podával si ruce s lidmi, jeden muž mu nejprve přátelsky rukou potřásl, poté ho stiskl a druhou rukou jej uhodil do tváře.

Jeho dalším pokusům o zfackování hlavy státu zabránila ochranka. Elysejský palác potvrdil pravdivost videa z incidentu, které zveřejnila stanice BFM TV. Napadení odsoudilo několik politiků napříč spektrem, prezident sám věc označil za akt "ultranásilného individua".

"Je potřeba tento incident relativizovat, považuji ho za ojedinělý. Nesmí to zastínit ostatní důležitá témata, která se týkají života mnoha lidí. Je třeba respektovat funkce Republiky a tento boj nevzdám," uvedl prezident Macron v rozhovoru s listem Le Dauphiné. Podtrhl také skutečnost, že zvolené politiky je možné zase kdykoliv odvolat a tak se voliči nesmí uchylovat k násilným činům. Jinak je podle Macrona "v ohrožení sama demokracie".

Prezident Macron minulý týden zahájil šestitýdenní domácí turné, při němž si chce podle Elysejského paláce "sáhnout na tep" Francie, která se právě vynořuje z krize způsobené pandemií covidu-19.

"Politika nesmí být v žádném případě násilná, ani slovní útoky, natož pak fyzické," prohlásil před poslanci francouzský premiér Jean Castex.

Za "gesto, které je v demokracii nepřípustné a hodné odsouzení", označila facku šéfka krajní pravice Marine Le Penová. Neobvykle s ní souhlasil i radikálně levicový Jean-Luc Mélenchon, který na twitteru napsal, že stojí za prezidentem.

Ke střetu došlo v obci Tain-l'Hermitage před střední hotelovou školou, kterou Macron navštívil. Ačkoliv na videu situace vypadá jako zásah, spolupracovníci prezidenta podle agentury AFP trvají na tom, že šlo jen o "pokus o facku". Policie zadržela v souvislosti s napadením dva osmadvacetileté muže Artura a Damiena. Oba jsou z blízkého okolí a do dneška neměli žádné střety s policií. Při útoku provolávali roajalistické heslo a podle zjištění listu Le Figaro hlavní útočník na sociálních sítích sleduje krajně pravicové umělce a osobnosti. Jeho hlavním koníčkem je tematika rytířů a středověké šermířské boje, které vyučuje. Oba muži jsou údajně napojeni na protestní hnutí "žlutých vest", které na konci roku 2018 dokázalo dostat do ulic francouzských měst statisíce lidí.

Podle právníka osloveného listem Le Figaro za facku, která nezpůsobila pracovní neschopnost, hrozí maximální pokuta 750 euro (19.000 korun). Pro napadení prezidenta ovšem platí jiná pravidla podle zákona z roku 1881, který za slovní napadení nebo urážku hlavy státu vyměřuje pokutu až 45.000 eur (1,1 milionu korun) a až tři roky vězení. Za prezidentování Charlese de Gaulla ji muselo uhradit 350 lidí, nejčastěji spisovatelů a novinářů, doplňuje Le Figaro. O výši trestu i pokuty pro dnešního útočníka rozhodne soud.

Francouzský prezident se v tyto dny snaží zapůsobit na voliče před nadcházejícími místními volbami a také před soubojem o prezidentský úřad plánovaným na příští rok, píší francouzská média.

Po incidentu prezident pokračoval ve svém turné po Francii. Ve snaze ukázat, že se nenechá zastrašit, se o několik hodin později vydal společně s manželkou Brigitte přímo doprostřed davu příznivců ve městě Valence, píše AFP. Ranní střet v tu chvíli označil za "hloupost". "Když se hloupost spojí s násilím, je to nepřijatelné," dodal prezident Macron.

Témata:  Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

8:35

Pro Petra Jandu přijela záchranka. Tak blbě mi snad nikdy nebylo, přiznal

Petr Janda má se zdravotními problémy rodinných příslušníků spoustu zkušeností. Nyní však potkaly jeho samotného. Pro slavného rockera musela dokonce přijet záchranná služba. Co přesně s ním bylo? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy