Tým kriminalistů se podílel na ohledání těl v Izjumu, kde ukrajinské úřady koncem září exhumovaly 447 mrtvol, které se našly zahrabané v lese u města okupovaného delší čas Rusy. Četníci také ohledali těla 24 civilistů, včetně 13 dětí. Ty ruští vojáci podle ukrajinských úřadů postříleli na konci září v koloně aut poblíž Kupjansku, když se pokoušeli uniknout ostřelování a bombardování u frontové linie.

Pokud jde o toto vyšetřování, "přítomnost soudního lékaře, experta na balistiku a na výbušniny byla pro náš tým velmi užitečná", vysvětlil vedoucí mise, plukovník Laurent Chartier během společné tiskové konference s ukrajinským generálním prokurátorem Andrijem Kostinem a francouzským velvyslancem v Kyjevě Étiennem de Poncinsem.

Tisková konference se konala v podzemním parkovišti generální prokuratury v hlavním městě Ukrajiny, na které se v posledních dnech zaměřily ruské vzdušné útoky.

"Boj proti beztrestnosti je jednou z priorit Francie,“ prohlásil velvyslanec de Poncins a připomněl, že kriminalisté četnictva již v dubnu vykonali dvě první mise na Ukrajině, aby pomohli ukrajinským kolegům s vyšetřováním masakru ve městě Buča u Kyjeva, který se stal symbolem zvěrstev připisovaných ruským silám.

"Příchod francouzské mise znamenal zlom v dokumentování zvěrstev spáchaných ruskou armádou během okupace pokojných měst u ukrajinské metropole," zdůraznil generální prokurátor. "Podobný obrázek se nakonec vytvořil i v osvobozené části Charkovské oblasti. Francouzští experti se opět dostali do přední linie vyšetřování,“ dodal Kostin a poděkoval četníkům.

Francouzský velvyslanec při této příležitosti oznámil, že Francie do konce roku dodá Ukrajině druhou mobilní laboratoř pro rychlou analýzu DNA. První poskytla už letos v létě.