Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Galant řekl, že nebylo stanoveno datum útoku na Rafah. Netanjahu tvrdí opak

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás
Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás
Foto: washingtonpost.com

Izraelský ministr obrany Joav Galant řekl americkému kolegovi Lloydovi Austinovi, že ještě nebylo stanoveno datum pozemní operace ve městě Rafah v Pásmu Gazy. 

Galant tak popřel prohlášení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, napsaly v úterý večer izraelské noviny Haaretz. V pondělí Netanjahu veřejně prohlásil, že datum plánované ofenzívy v Rafahu již bylo určeno. Město se nachází na hranicích s Egyptem av současnosti je přeplněné statisíci uprchlíků z ostatních oblastí Pásma Gazy.

Galant však údajně v telefonátu s Austinem řekl, že Izrael teprve dokončuje plány na evakuaci civilních obyvatel z Rafahu.

USA jako nejdůležitější spojenec varoval Izrael před rozsáhlou ofenzívou proti palestinskému militantnímu hnutí Hamás v Rafahu, kde nachází útočiště před boji přes milion palestinských civilistů.

Netanjahu neřekl přesný termín invaze, opakovaně však uvedl, že Izrael musí do Rafahu vyslat pozemní síly, protože je to důležité pro jeho vítězství ve válce s palestinským hnutím Hmas. Izraelský premiér trvá na tom, že má plán na ochranu civilistů.

Po vypuknutí války v pásmu Gazy se město Rafah, které leží u hranic s Egyptem, stalo útočištěm pro více než milion Palestinců. Mezinárodní společenství včetně USA je proti této operaci a obává se velké humanitární krize.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli uvedl, že Izrael je v Pásmu Gazy "krok od vítězství". Zároveň přislíbil, že k příměří nedojde, dokud hnutí Hamás nepropustí všechny rukojmí, které zajalo během útoku ze 7. října.

"Jsme jeden krok od vítězství. Ale cena, kterou jsme zaplatili, je bolestivá a srdceryvná," řekl Netanjahu. V souvislosti s jednáními o příměří uvedl, že "Izrael je připraven na dohodu, ale není připraven vzdát se". "Příměří nebude bez návratu rukojmí. K tomu prostě nedojde," zdůraznil.

"Namísto toho, aby byl mezinárodní tlak zaměřen na Izrael, což jen vede k tomu, že Hamás přitvrzuje své pozice, by měl být tlak mezinárodního společenství zaměřen proti Hamasu. To urychlí propuštění rukojmí," řekl izraelský premiér.

Hnutí Hamás ale v sobotu uvedlo, že neustoupí od svých požadavků na uzavření dohody o příměří v Pásmu Gazy. "Hamas potvrzuje, že se drží pozice, kterou prezentoval 14. března... az této pozice neustoupíme, " uvedlo palestinské hnutí v prohlášení. Zároveň zopakovalo své požadavky - "úplné příměří, stažení okupačních sil z Gazy, návrat vysídlených osob do jejich obydlí, volný pohyb osob, poskytnutí pomoci a přístřešků a seriózní dohoda o výměně rukojmí".

Svět je ale postupem Izraele zděšen. Válka proti palestinskému militantnímu hnutí Hamásu v Pásmu Gazy eskalovala do "zrady lidskosti", prohlásil šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) Martin Griffiths.

V prohlášení, vydaném krátce před půlročním výročím začátku války v Gaze, Griffiths vyzval "ke kolektivnímu odhodlání, že dojde k zúčtování za tuto zradu lidskosti".

"Tato válka si každý den vyžádá více civilních obětí. Každou vteřinu, kterou pokračuje, zasévá semena budoucnosti hluboce zastřené tímto neúprosným konfliktem," uvedl Griffiths, který se koncem června vzdá ze zdravotních důvodů své funkce.

Zároveň poukázal na „nerozumné vyhlídky další eskalace v Gaze, kde nikdo není v bezpečí a není tam ani žádné bezpečné místo, na které se lze uchýlit“. Dodal, že již tak křehké humanitární operace jsou nadále podkopávány bombardováním, nejistotou a zamítáním přístupu.

"V tento den jde mé srdce k rodinám těch, kteří byli zabiti nebo zajati, pokud těm, kteří čelí mimořádnému utrpení nevěda o situaci svých milovaných, " napsal Griffiths v prohlášení.

Britský premiér Rishi Sunak v sobotu řekl, že "strašná" válka mezi Izraelem a Hamásem už "musí skončit". "Nadále podporujeme právo Izraele porazit hrozbu ze strany teroristů z Hamásu a bránit svou bezpečnost. Celé Spojené království je však šokováno krveprolitím," uvedl Sunak.

"Tento strašný konflikt musí skončit. Rukojmí musí být propuštěni. Pomoc, kterou jsme ze všech sak snažili doručit po zemi, vzduchem či po moři, se tam (do Gazy) musí dostat," dodal. 

Témata:  Benjamin Netanjahu Izraelská armáda

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.