Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Gazprom: Dodávky ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy mírně vzrostly

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom dnes oznámila, že dodává do Evropy skrze Ukrajinu přes tranzitní bod Sudža ruský plyn v objemu 41,7 milionu metrů krychlových za den. Informovala o tom agentura TASS. O den dříve Gazprom uvedl, že dodávky touto cestou poklesly z pátečních 41,9 milionu metrů krychlových za den na sobotních 41,4 milionu metrů krychlových. Dnes tedy mírně vzrostly.

Žádost o přepravu plynu přes další velký vstupní bod Sochranivku Ukrajina zamítla, uvedl dnes Gazprom. Podobné prohlášení vydal v sobotu.

Ruský gigant Gazprom tento týden výrazně snížil dodávky plynu zejména do Německa prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, což způsobilo prudký nárůst cen. Ruská společnost uvádí, že omezení dodávek si vyžádalo zpoždění při opravě zařízení společnosti Siemens Energy. Podle Gazpromu situaci komplikují sankce, které na Rusko uvalily západní země, protože zařízení se opravuje v Kanadě.

Podle německého ministra hospodářství Roberta Habecka jsou ale za kroky Gazpromu politické důvody.

Potrubím Jamal-Evropa už Gazprom plyn západním směrem nevyváží, dodávky zastavil, když Rusko zavedlo odvetné sankce týkající se společnosti EuRoPol Gaz, která vlastní polskou část plynovodu. Kromě toho Ukrajina v květnu rozhodla, že přestane umožňovat Gazpromu tranzit plynu přes stanici Sochranivka.

Témata:  Gazprom zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

10:25

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.