Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Greenpeace obvinil IKEU z účasti na likvidaci pralesů

Greenpeace obvinil IKEU z účasti na likvidaci pralesů

Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Environmentální organizace Greenpeace ve středu obvinila švédskou společnost IKEA z podílení se na likvidaci pralesů v Rumusku. 

Vyšetřování Greenpeace zjistilo, že dřevo pocházející z prastarých lesů včetně pralesů v Karpatech se kácí pro výrobce nábytku IKEA. Dřevo z těchto vzácných lesů používalo několik externích dodavatelů švédské společnosti k výrobě židlí a dětských postýlek.

Přibližně 30 výrobků od těchto dodavatelů se podle Greenpeace našlo v prodejnách nábytku IKEA ve 13 zemích. " IKEA nesmí kvůli nábytku ničit poslední pralesy v Evropě, " varovala odbornice Gesche Jürgensová z Greenpeace.

Vyšetřovací týmy vystopovaly cestu dřeva z rumunských pralesů až do prodejen IKEA pomocí dokumentů včetně povolení k těžbě, satelitních snímků a skladů dřeva. Greenpeace plánovala své podklady ve středu předat německému ústředí IKEA ve městě Hofheim.

IKEA pro agenturu DPA uvedla, že nelegální těžba dřeva a nezodpovědné lesnické postupy nemají v jejím hodnotovém řetězci místo a přezkoumá důkazy, které se v této souvislosti objevily. Pokud se zjistí nesrovnalosti, chce podniknout okamžité kroky včetně ukončení obchodních vztahů.

Greenpeace také poukázala na skutečnost, že v rumunských Karpatech žijí četné populace živočichů a mnohé vzácné rasliny. Upozornila, že pouze přibližně 2,4 procenta tamních lesů je chráněno před odlesňováním.

Podle DPA se odhaduje, že v Rumunsko se za posledních 20 let vyráběla polovina tamních pralesů. Evropská unie (Rumunsko je jejím členem od roku 2007) přitom přijala strategii na ochranu biologické rozmanitosti, která zahrnuje i ochranu starých částečně přirozených lesů i pralesů.

Témata:  Ikea Rumunsko

Aktuálně se děje

21. května 2024 16:12

Boje v Charkovské oblasti vysídlily přes 14 tisíc lidí

V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde Rusové nedávno spustili novou pozemní ofenzívu, bylo v posledních dnech vysídleno více než 14.000 lidí, oznámila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy