Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Guterres: Válka v Gaze způsobuje strašné lidské utrpení, ničí životy a trhá rodiny

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
Foto: UN

Generální tajemník OSN António Guterres v neděli žádal okamžité zastavení války mezi Izraelem a hnutím Hamás v Pásmu Gazy, propuštění rukojmí a navýšení humanitární pomoci to této palestinské enklávy. Uvedla to agentura AFP.

"Opakuji svůj požadavek, požadavek světa na okamžité humanitární příměří, bezpodmínečné propuštění všech rukojmí a okamžité navýšení humanitární pomoci," uvedl Guterres prostřednictvím videokonference na půdě konference pro dárce v Kuvajtu.

Příměří bude podle jeho slov jen začátek. "Bude to dlouhá cesta zpět od zpustošení a traumatu této války," řekl. "Válka v Gaze způsobuje strašné lidské utrpení, ničí životy, trhá rodiny a způsobuje, že mnozí lidé zůstávají bez domova, hladoví a traumatizovaní," dodal.

Guterres poté, co vyjednavači opustili mírová jednání v Káhiře bez uzavření dohody, uvedl, že izraelský pozemní útok ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy by způsobil humanitární katastrofu. 

"Masivní pozemní útok v Rafahu by vedl k epické humanitární katastrofě a zcela by zmařil naši snahu o poskytování pomoci lidem a odvrácení hrozícího hladomoru," prohlásil šéf OSN během návštěvy keňské metropole Nairobi.

"Se všemi zúčastněnými stranami se aktivně snažíme obnovit dodávky životně důležitých zásob včetně zoufale potřebného paliva přes hraniční přechody Rafah a Kerem Šalom," dodal.

Izraelské jednotky navzdory masivní vlně protestů mezinárodního společenství v úterý vstoupily do východního sektoru Rafahu. Svůj postup odůvodnili pronásledováním militantů.

Válka v Pásmu Gazy vypukla 7. října po teroristickém útoku na jih Izraele, při kterém zemřelo přes 1150 lidí, většinou civilistů. Palestinští militanti také unesli do Pásma Gazy přibližně 250 rukojmích.

Izrael reagoval slibem zničit Hamás a zaútočil na Pásmo Gazy. Vojenské útoky si vyžádaly již přes 34.900 obětí, vyplývá z údajů gazského ministerstva zdravotnictví řízeného Hamásem.

WHO má připravený nouzový plán pro případ izraelské pozemní operace ve městě Rafah v Pásmu Gazy, ale přesto nebude možné zabránit výraznému zvýšení počtu obětí. Minulý týden to prohlásil zástupce WHO pro palestinská území Rik Peeperkorn, informuje agentura Reuters.

"Opravdu chci zdůraznit, že tento nouzový plán je pouze náplastí. V žádném případě nezabrání předpokládanému prudkému nárůstu počtu úmrtí a případů onemocnění, které přinese tato vojenská operace," prohlásil Peeperkorn na tiskové konferenci v Ženevě.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovaně prohlásil, že ofenzíva proti městu Rafah se rozjede bez ohledu na to, zda palestinské hnutí Hamás přijme nebo nepřijme návrh příměří zprostředkovaný Spojenými státy a Egyptem.

Pozemní operace izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy by byla "nevýslovnou katastrofou," prohlásil tento týden šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) Martin Griffiths. Uvedla to agentura AFP.

"Nejjednodušší pravdou je, že pozemní operace ve městě Rafah nebude ničím menším, než nevýslovnou katastrofou. Proti tomu nepomůže žádný humanitární plán," prohlásil Griffiths poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu přislíbil spuštění ofenzívy proti Rafahu. Do města se přitom uchýlilo přibližně 1,5 milionu Palestinců z jiných částí Pásma Gazy ohrožovaných boji.

"Svět už několik týdnů apeluje na zástupce Izraele, aby Rafah ušetřili, ale městu bezprostředně hrozí pozemní operace," prohlásil Griffiths. Její realizaci označil za katastrofický úder nejen pro civilní obyvatelstvo, ale také pro organizace usilující se doručovat humanitární pomoc.

Izrael podnikne invazi do města Rafah na jihu Pásma Gazy s cílem zničit prapory hnutí Hamás. V úterý to prohlásil Netanjahu s tím, že k tomuto kroku dojde bez ohledu na výsledek jednání dohody o příměří.

"Myšlenka, že zastavíme válku dříve, než dosáhneme všech jejích cílů, nepřichází v úvahu. Vstoupíme do Rafahu a zlikvidujeme tam prapory Hamasu - s dohodou nebo bez dohody, abychom dosáhli celkového vítězství," řekl Netanjahu během setkání s rodinami rukojmí zadržovaných v Pásmu Gazy.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás minulou neděli vyjádřil přesvědčení, že Spojené státy jsou jedinou zemí, která má schopnost zamezit možné izraelské invazi do města Rafah na jihu Pásma Gazy. Informovala o tom agentura AFP.

Abbás charakterizoval potenciální izraelskou invazi do Rafahu jako "největší katastrofu v historii palestinského lidu".

"Apelujeme na Spojené státy americké, aby požádaly Izrael o zastavení operace v Rafahu, protože Amerika je jedinou zemí, která má schopnost zabránit Izraeli ve spáchání tohoto zločinu," prohlásil palestinský prezident na světovém ekonomickém summitu v saúdskoarabské metropoli Rijádu.

Saúdská Arábie sama na počátku summitu v neděli vyzvala k "stabilitě" v regionu a varovala před důsledky probíhající války mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás v kontextu globální ekonomiky.

Na summitu v Rijádu se setkají americký ministr zahraničí Antony Blinken, palestinští vůdci a vysocí představitelé dalších zemí, kteří se angažují v zprostředkování příměří mezi Izraelem a Hamásem, dodává AFP.

Ve městě Rafah na jihu palestinské enklávy nalezlo útočiště více než 1,5 milionu Palestinců po vypuknutí války v Pásmu Gazy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navzdory mezinárodní kritice trvá na tom, že Izrael musí vyslat pozemní síly do Rafahu, jelikož to je podle něj klíčové pro vítězství ve válce s palestinským hnutím Hamás.

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA. 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem António Guterres OSN

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy