reklama

Guterres prohlásil, že dochází k znepokojujícím novým závodům v oblasti jaderného zbrojení. Uvedl, že jakékoliv použití jaderné zbraně - kdykoli, kdekoli a v jakémkoli kontextu - by způsobilo nevídanou humanitární katastrofu.

Podle zprávy Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) z června státy disponující jadernými zbraněmi, zejména Čína, v roce 2022 již třetí rok po sobě zvýšily své investice do jaderné výzbroje.

Celkový počet jaderných zbraní ve vlastnictví zemí, jako jsou Británie, Čína, Francie, Indie, Izrael, Pákistán, Rusko, Severní Korea a USA, se sice mírně snížil meziročně, ale SIPRI varoval, že tento klesající trend by se brzy mohl zastavit.

Guterres situaci označil za naléhavou a vyzval všechny země, aby se zavázaly, že své jaderné zbraně nepoužijí za žádných okolností. Také vyzval k obnovení a posílení Smlouvy o nešíření jaderných zbraní a Smlouvy o zákazu jaderných zbraní.

Dále naléhal na schválení Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek, kterou Valné shromáždění OSN přijalo již v roce 1996, ale dosud nevstoupila v platnost kvůli odmítání některých klíčových zemí.

Guterres závěrem dodal, že návrat jaderného zbrojení je šílenstvím a že je třeba změnit současný směr vývoje. Vyzval k tomu, aby svět opustil stín jaderných zbraní a vyhnul se katastrofě.