"Pozor! Výzva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského! Drazí Ukrajinci! Vážení obránci! Ukázalo se, že být prezidentem není až tak snadné. Jsem nucen přijímat obtížná rozhodnutí. Zprvu jsem se rozhodl vrátit Donbas. Nastal čas podívat se pravdě do očí. Nevyšlo to. Situace se jen zhoršila. Výrazně zhoršila. Žádné zítra už není. Přinejmenším pro mne. Teď se rozhoduji rozloučit se s vámi. Radím vám složit zbraně a vrátit se domů k rodinám. V této válce nemá smysl umírat. Radím vám žít a chystám se udělat totiž," citovala falešné sdělení ruská redakce BBC.

"Pokud jde o poslední dětinskou provokaci, že údajně navrhuji složit zbraně, tak já mohu jen poradit ruským vojákům, aby složili zbraně a vrátili se domů," uvedl Zelenskyj.

Ukrajina dnes 21. dnem vzdoruje útoku Ruska, které rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Rusko podle Kyjeva již přišlo o bezmála 14.000 vojáků, stovky tanků, obrněnců a desítky letadel a vrtulníků. Tyto údaje ovšem nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

"Během prvních tří dnů války se počet kybernetických útoků na ukrajinskou vládu a vojenský sektor zvýšil o neuvěřitelných 196 %. V posledních dnech sice došlo k poklesu, ale hackeři se snaží využít situace, kdy se pozornost celého světa upíná k vojenskému konfliktu, a zaměřili se na jiné cíle. Počet kyberútoků dosáhl celosvětově dosavadního maxima a rekordní počty vidíme i v České republice," uvedl Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies Ltd., ve vyjádření, které má server Globe24.cz k dispozici.