reklama

K popravě došlo ve čtvrtek večer místního času. Smithovi nasadili dýchací masku, avšak kyslík v ní nahradili dusíkem. K smrti odsouzený zločinec nejprve upadl do bezvědomí a následně zemřel.

Podle agentury AP trvala procedura více než 20 minut, přičemž vězeň byl podle svědků několik minut při vědomí. Nejméně dvě minuty se zdálo, že se třese a svíjí. Poté se projevily potíže s dýcháním, než se úplně zastavilo.

Smith byl odsouzen v roce 1988, kdy byl soudem uznán vinným z nájemné vraždy. Jeho komplice popravili už v roce 2010. On sám přišel poprvé na řadu v roce 2022, kdy ovšem první pokus selhal. Nepovedlo se totiž zavést kanylu na vpravení smrtící látky do těla.

Muž následně požádal o zastavení popravy. Nejvyšší soud ale ve středu zamítl jeho stížnost, ve které se domáhal toho, že uskutečnění druhé popravy po neúspěšném prvním pokusu by bylo protiústavní.

"Dnes večer se přičiněním Alabamy vrátí lidskost o krok zpět," uvedl Smith ve čtvrtek před popravou, které přihlíželi členové jeho rodiny. Těm poděkoval za podporu.

Inhalaci dusíku jako způsob popravy schválila trojice amerických států, těmi dalšími jsou Mississippi a Oklahoma. K realizaci ale první přistoupila Alabama.