reklama

Čínská státní televize podle agentury Reuters upřesnila, že celkový počet obětí ke konci nedělního dne dosáhl 361. Počet nově potvrzených případů činil podle státní komise 2829. Celkový počet nakažených v Číně dosáhl ke konci neděle 17.205.

Předchozí bilance čítala více než 300 obětí, nakažených bylo více než 14.000.

Epidemie koronaviru 2019-nCoV se již rozšířila do dalších nejméně 25 zemí, které podnikají vlastní opatření proti dalšímu šíření nákazy a evakuují své občany z Číny. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli onemocnění globální stav zdravotní nouze.

Filipíny v neděli oznámily první úmrtí v důsledku nového koronaviru mimo Čínu. Obětí se podle filipínského ministerstva zdravotnictví stal 44letý muž pocházející z čínského města Wu-chan v provincii Chu-pej, odkud se nový virus šíří. Nákaza byla potvrzena také u mužovy 38leté partnerky, která pochází rovněž z Wu-chanu. Ta se v současnosti nachází v izolaci v nemocnici ve filipínském hlavním městě Manile.

Evropa má zatím 25 potvrzených případů onemocnění. Německé úřady potvrdily nákazu u dvou lidí, kteří se v sobotu vrátili z Wu-chanu armádním speciálem. V Německu je tak deset lidí nakažených novým typem koronaviru. Šest případů ohlásila Francie, po dvou Rusko, Itálie a Británie, po jednom pak Finsko, Švédsko a Španělsko.

Letadlo s Čechy a Slováky evakuovanými z čínského města Wu-Chan přistálo dnes zhruba půl hodiny po půlnoci na letišti v Praze-Ruzyni. Spolu lidmi z dalších 30 zemí je do Evropy přepravilo francouzské letadlo, do Bruselu pro ně odpoledne letěl český vládní speciál. Češi zamířili k dalším vyšetřením do pražské Nemocnice Na Bulovce, Slováky převeze sanitka do nemocnice ve středoslovenském městě Banska Bystrica.

V letadle podle informací z Francie bylo mezi zhruba 250 cestujícími asi 36, kteří mají potenciální příznaky koronaviru. Výsledky jejich vyšetření ale zatím známé nejsou.

reklama