Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hrozba teroristických útoků pominula? Podle expertky se jen změnila

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Cestování po světě a snaha zamezit radikalizaci jedinců mi ukázala nejlepší i nejhorší lidské stránky, konstatuje v komentáři pro server CNN Courtney La Bauová, expertka na boj s terorismem, která momentálně působí v organizaci Truman National Security Project.

Kořenem všech útoků je nenávist

La Bauová vedla rozhovory s mnoha zadrženými teroristy a sbírala zkušenosti bývalých extremistů různých směrů. Nedávno dokonce mluvila s mužem, který byl usvědčen z podílu na akcích al-Kády v Afghánistánu i Spojených státech.   

K boji s radikalizací a extremistickou ideologií vede La Bauovou dle jejích vlastních slov široké spektrum hrozeb, kterým čelí Spojené státy, ať již jde o vlky-samotáře, rodilé útočníky či přežívající ideologii Islámského státu.  

"Přesto nejde o jediné bezpečnostní rizika, kvůli kterým v noci nespím," pokračuje odbornice. Momentálně má největší starosti kvůli široké polarizaci v USA, jelikož takové rozdělení společnosti zasívá semeno nenávisti, které je kořenem každého teroristického útoku.

Expertka souhlasí s tím, že nejvyšší prioritou by měla být bezpečnost vlastních občanů a že boj s terorismem je zásadní pro udržení národní i světové bezpečnosti. Boj s terorismem skutečně určuje naléhavé potřeby, navrhuje řešení a mobilizuje zdroje a Spojené státy nadále potřebují zpravodajské služby a armádu, aby zabránily budoucím tragédiím, připouští La Baumová. Zároveň pokládá otázku, zda může nabídnout nějaké řešení rostoucí hrozby pramenící z nenávisti a rozdělení v USA.

V případě tradičního boje s terorismem a extremismem existuje také práce se srdcem, upozorňuje La Baumová. Za způsob, který může odradit jedince, aby se vydal cestou nenávisti a nenechal se zmobilizovat k násilí, označuje vytváření zdravých, silných komunit, které akceptují každého bez ohledu na barvu kůže a vyznání.

"Co kdybychom nesli kolektivní odpovědnost za potírání nenávistné rétoriky, a stali se tak otevřenější a tolerantnější společností?" pokládá otázku odbornice. Sama věří, že momentálně existuje široké spektrum nenávistných a násilných ideologií, mezi které patří i bělošské rasistické organizace, americké teroristické skupiny i zahraniční organizace jako IS a al-Káida, které nehledě na odlišnou ideologii těží z nedostatečné společenské soudržnosti.

Nebezpečné rozdělení

Rozdělení hraje v přístupu těchto skupin klíčovou roli, a tak jej dále podněcují, vysvětluje La Baumová. Připomíná, že v roce 2019 Spojené státy zažily důsledku z první ruky, v podobě masakrů v texaském El Pasu a kalifornské synagoze.

Americký občan peruánského původu Mahud Villalaz pak utrpěl popáleniny druhého stupně, když jej napadl útočník před restaurací v Milwaukee, kterému se nelíbilo, jak muž zaparkoval své auto a než mu do tváře chrstl kyselinu, nazval ho "ilegálem", poukazuje expertka. Dodává, že o pár dní předtím byl v San Diegu napaden dospívající syrský uprchlík, protože v trolejbusu mluvil arabsky.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tato hrozba pro naši národní bezpečnost se vyvíjí a my se musíme přizpůsobit a vyvíjet se s ní - nikoliv ostrakizací či vykazováním 'jiných', ale prokazováním větší lidskosti těm, kteří mohou vypadat jako my, i těm, kteří vypadají a smýšlejí odlišně," píše La Baumová. Deklaruje, že síla a odolnost vychází se společenské soudržnosti, a proto je boj s polarizací a její nahrazování tolerancí a otevřeností imperativem.

Úspěchy, které vidíme v boji s extremistickými pohledy a předcházení mobilizaci lidí k násilí, jsou výsledkem práce celé společnosti, tvrdí odbornice. Dodává, že k udržování zdravých a bezpečných komunit prostých všech forem extremismu je sdílenou odpovědností, k níž musí přispět právě celá společnost.

La Baumová vzpomíná, že po útocích z Charlottesville navštívila mešitu v Los Angeles, kde pozorovala strach a slzy na tvářích vyděšených muslimů. Zároveň ale pozorovala silné občanské projevy, kdy se cizí lidé spojili a ve svých komunitách demonstrovali jménem míru. Tato zkušenost vyzdvihuje důležitost semknutí se v úsilí o překonání našeho rozdělení, v boji s nenávistí, která je v některých našich komunitách přítomná a roste, apeluje expertka.  

Kolektivní pěstování prostředí otevřenosti a tolerance vůči jiným určitě nezabrání všem teroristickým útokům či případům masové střelby, přiznává odbornice. Věří však, že otevřenost k dialogu, zdvořilost, globální interakce, projevy lásky k těm, kteří po ni hluboce touží a humánnější přístup k boji s extremismem všech forem může zastavit alespoň nějaké.  

Témata:  terorismus USA extremismus

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.