Ilegálních vstupů do EU bylo v prvním čtvrtletí tohoto roku o 57 procent více než před rokem. Jenom v březnu jich bylo na vnějších hranicích EU zachyceno téměř 11.700, což znamená 29procentní nárůst oproti stejnému měsíci minulého roku. V reakci na výzvy na vnějších hranicích má Frontex více než 2100 stálých pohraničníků a dalšího personálu nasazených v operačních činnostech.

Nejrušnějšími migračními trasami jsou západní Balkán a východní Středomoří. Na západobalkánské trase byla v prvním čtvrtletí zaznamenána téměř polovina všech ilegálních přechodů (přes 18.300), o 115 procent více než ve stejném období minulého roku. Březnový počet 6650 je oproti loňsku téměř trojnásobný. Migranti na této trase byli nejčastěji Syřané a Afghánci.

Přes východní Středomoří přišlo od ledna do března ilegálně více než 7000 lidí, což je více než dvojnásobek oproti loňsku. Třikrát, na více než 5100, přitom vzrostl počet zaznamenaných ilegálních přechodů na Kypru. Východní Středomoří využívají nejčastěji Nigerijci a Konžané.