Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indonésii zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie
Následek zemětřesení, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Při pobřeží indonéského ostrova Jáva v sobotu zaznamenali zemětřesení s magnitudou 6,5. Informovala o tom místní meteorologická a geofyzikální služba BMKG.

Zpráva agentury AFP uvádí, že zemětřesení bylo znát i v hlavním městě Jakartě.

Epicentrum otřesů se nacházelo přibližně 102 kilometrů jižně od ostrova Jáva, informovala americká geologická služba USGS. Podle ní byly silné otřesy zaznamenány ve 21:59 místního času v hloubce 68,3 kilometru pod povrchem země.

Úřady zatím nezpravují o žádných závažných materiálních škodách a nevydaly varování před tsunami.

Indonésie, rozsáhlé souostroví, je často vystavena seismické a vulkanické aktivitě kvůli své poloze na Tichomořském ohnivém kruhu - oblasti, kde se setkávají tektonické desky a která se táhne od Japonska přes jihovýchodní Asii až po Tichý oceán.

Zemětřesení o síle 6,2, které zasáhlo ostrov Sulawesi v lednu 2021, si vyžádalo životy více než 100 lidí a tisíce lidí přišly o domovy.

V roce 2018 zemětřesení o síle 7,5 a následné tsunami v Palu na ostrově Sulawesi si vyžádalo životy více než 2200 lidí.

V roce 2004 zasáhlo provincii Aceh zemětřesení o síle 9,1, které vyvolalo masivní tsunami, při kterém zahynulo více než 170 000 lidí.
  

Témata:  zemětřesení Indonésie

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy