Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Infekcí v USA dál přibývá, některé státy mají rekordní počty hospitalizovaných

USA
USA
Foto: Pixabay

Ve Spojených státech ve středu pokračoval nárůst počtu nově zachycených nákaz koronavirem, které v zemi prudce stoupají od poloviny prosince. Při extrémně vysokých přírůstcích některé státy evidují rekordní počty hospitalizovaných lidí s koronavirem a povolávají na pomoc zdravotníkům příslušníky národních gard.

Vývoj epidemie způsobuje problémy i ve školách, v Chicagu je dnes vyučování druhý den po sobě zrušené kvůli sporu mezi vedením města a učitelskými odbory ohledně opatření.

USA ve středu oznámily méně nákaz než v úterý a především v pondělí, kdy přírůstek překročil milion případů, ukazují databáze listu The New York Times (NYT) a Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). I středeční součet byl nicméně vyšší oproti předchozímu týdnu, a sedmidenní průměr tak podle NYT narostl na přibližně 585.000 nákaz za den. To je skoro pětinásobek hodnoty z 15. prosince a více než dvojnásobek maxima z loňské zimní vlny epidemie.

I po třech týdnech dramatického nárůstu denních čísel zůstávají počty úmrtí spojených s covidem-19 hluboko pod hodnotami z nejhorší fáze minulé zimy. Už asi měsíc se v USA průměr drží okolo 1300 případů denně. Země s 330 miliony obyvatel eviduje od začátku pandemie 830.000 úmrtí po nákaze virem SARS-CoV-2.

Exploze nákaz se nicméně výrazně promítá do situace v amerických nemocnicích, kde podle statistik na webu deníku The Washington Post leželo ve středu na 120.000 pacientů s koronavirem. To je nejvyšší číslo od loňského ledna, byť není jasné, kolik z těchto lidí bylo hospitalizováno z jiných důvodů, než je covid-19, načež u nich test odhalil přítomnost koronaviru. Na jednotkách intenzivní péče bylo dohromady 21.000 nakažených pacientů, což je méně než na vrcholu letní vlny americké epidemie.

Některé části USA včetně států New Jersey a Ohio nebo federálního distriktu hlavního města Washingtonu registrují nárůst počtu hospitalizací na rekordní hodnoty. Podle televize CNN za poslední týden čtyři státy mobilizovaly příslušníky národní gardy, aby pomáhali s péčí o nemocné. Vedle Ohia je to Maryland, Delaware a Georgia. Nemocnice se vedle přílivu pacientů potýkají s personálními problémy způsobenými šířením nákazy mezi pracovníky. Představitelé jedné z nemocnic v Clevelandu řekli CNN, že asi 400 zaměstnanců tento týden nemohlo pracovat kvůli nákaze koronavirem.

Nepříznivý vývoj epidemie zároveň vnesl chaos do obnovení školního vyučování po vánočních prázdninách. Tisíce škol napříč USA tento týden rušily výuku nebo přecházely na distanční režim kvůli riziku pro žáky i učitele, na některých místech se zavádělo hromadné testování. Problémy v tomto směru má i Kalifornie, která v září hlásila nejméně nákaz v přepočtu na obyvatele, nyní tam ale počty infekcí za 14 dní vzrostly o 500 procent.

Podle NYT však nikde nebyl začátek nového roku na školách tak "vyhrocený a nepředvídatelný" jako v Chicagu, které je domovem třetí největší sítě státních škol v USA. Po dvou dnech školy zde bylo ve středu vyučování zrušené v důsledku sporu mezi úřady a učitelskými odbory. Učitelé se v hlasování vyslovili pro přechod k on-line výuce, tuto variantu ale město odmítá s odkazem na negativní dopady na žáky. Dvě strany ve středu nedospěly k dohodě ohledně dalšího postupu, škola tak statisícům dětí odpadá i dnes.

Vedení místního školního obvodu trvá na tom, že výuka ve třídách může být při dodržování protiepidemických pravidel bezpečná. Podobné stanovisko v posledních dnech vyjadřují představitelé federální vlády, která čelí jisté kritice kvůli nejasnostem kolem svých kroků a doporučení.

"Víme, že naše děti mohou být ve škole v bezpečí... Proto se domnívám, že školy by měly zůstat otevřené," řekl v úterý americký prezident Joe Biden. Připomenul, že Washington na jaře uvolnil více než 100 miliard dolarů (přes dva biliony Kč) na krizová opatření ve školách po celých USA, ovšem některé obvody podle něj s podporou nenaložily dobře. Agentura AP na podzim informovala, že peníze byly v některých případech investovány do sportovišť.

Témata:  COVID-19 koronavirus USA

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 11:06

Herec z Harryho Pottera Warwick Davis přišel o milovanou manželku

Herec Warwick Davis (54), známý zejména z role v čarodějnické sérii Harry Potter, prožívá těžké období. Jeho srdce zlomila ztráta milované manželky Sammanthy, která zemřela ve věku pouhých 53 let.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Donald Tusk

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.