Inflace v Maďarsku se zvyšuje podobně jako v dalších evropských zemích. V celé Evropské unii inflace v srpnu vystoupila na rekordních 10,1 procenta, údaje za září zatím nejsou k dispozici. Za silným růstem jsou hlavně výrazně dražší energie v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a sankcemi, které Západ uvalil na Moskvu za její válečné tažení.

Ceny energií v Maďarsku vzrostly kvůli zdražení plynu a elektřiny, které vešlo v platnost 1. srpna. Prudký růst cen energií vládu v Budapešti donutil ustoupit od letité praxe udržovat cenový strop u cen energií pro domácnosti, napsala agentura Reuters. Výrazně se v září zvedly také ceny potravin, a to meziročně o 35,2 procenta.

Maďarská centrální banka zvýšila na konci září základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 13 procent. Zvýšení základní sazby bylo výraznější, než se čekalo. Maďarsko má nejvyšší úrokové sazby v Evropské unii. Centrální banka očekává, že inflace bude stoupat i po zbytek letošního roku.

Ze zemí Visegrádské skupiny (V4) má po Maďarsku nejvyšší inflaci Česká republika, kde spotřebitelské ceny v září meziročně vzrostly o 18 procent. Jedná se o nejvyšší hodnotu meziroční inflace od prosince 1993. V Polsku míra inflace v září vystoupila na 17,2 procenta.

Členem V4 je i Slovensko, které jako jediná země tohoto uskupení patří do eurozóny, a podléhá tedy měnové politice Evropské centrální banky (ECB) ve Frankfurtu nad Mohanem. Srpnová inflace na Slovensku vystoupila na 14 procent. Ceny zboží a služeb v zemi tak rostly nejrychleji od června roku 2000.