Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace v Maďarsku vystoupila na 20,1 procenta, zdražují hlavně energie

Maďarsko
Maďarsko
Foto: Pixabay

Míra inflace v Maďarsku v září vystoupila na 20,1 procenta, zatímco v srpnu byla na hodnotě 15,6 procenta. Ve své zprávě to dnes oznámil maďarský statistický úřad. Zvyšují se hlavně ceny energií, meziročně jsou dražší o 62,1 procenta. Ekonomové očekávali, že míra inflace v září vystoupí k 19 procentům. Proti srpnu pak ceny vzrostly o 4,1 procenta.

Inflace v Maďarsku se zvyšuje podobně jako v dalších evropských zemích. V celé Evropské unii inflace v srpnu vystoupila na rekordních 10,1 procenta, údaje za září zatím nejsou k dispozici. Za silným růstem jsou hlavně výrazně dražší energie v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a sankcemi, které Západ uvalil na Moskvu za její válečné tažení.

Ceny energií v Maďarsku vzrostly kvůli zdražení plynu a elektřiny, které vešlo v platnost 1. srpna. Prudký růst cen energií vládu v Budapešti donutil ustoupit od letité praxe udržovat cenový strop u cen energií pro domácnosti, napsala agentura Reuters. Výrazně se v září zvedly také ceny potravin, a to meziročně o 35,2 procenta.

Maďarská centrální banka zvýšila na konci září základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 13 procent. Zvýšení základní sazby bylo výraznější, než se čekalo. Maďarsko má nejvyšší úrokové sazby v Evropské unii. Centrální banka očekává, že inflace bude stoupat i po zbytek letošního roku.

Ze zemí Visegrádské skupiny (V4) má po Maďarsku nejvyšší inflaci Česká republika, kde spotřebitelské ceny v září meziročně vzrostly o 18 procent. Jedná se o nejvyšší hodnotu meziroční inflace od prosince 1993. V Polsku míra inflace v září vystoupila na 17,2 procenta.

Členem V4 je i Slovensko, které jako jediná země tohoto uskupení patří do eurozóny, a podléhá tedy měnové politice Evropské centrální banky (ECB) ve Frankfurtu nad Mohanem. Srpnová inflace na Slovensku vystoupila na 14 procent. Ceny zboží a služeb v zemi tak rostly nejrychleji od června roku 2000.

Témata:  Maďarsko ekonomika

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.