„Rusko zahájilo novou vlnu útoků drony na zařízení na vývoz obilí na jihu Ukrajiny, které poškodily zařízení a způsobily požáry obilných sil,“ citoval nezávislý server RFE/RL prohlášení ukrajinských ozbrojených sil a regionálních představitelů.

Nálety v Chersonské oblasti zabily jednoho člověka a dalších několik zranily. „V Chersonu byl během uplynulých 24 hodin ruským ostřelováním zabit jeden člověk a pět osob bylo zraněno. Počátkem 23. srpna bylo při leteckém útoku na civilní objekty včetně mateřské školy zraněno šest lidí,“ přiblížil gubernátor oblasti Oleksandr Prokudin.

„Kolem čtvrté hodiny ranní ruská armáda shodila dvě řízené letecké pumy na mateřskou školu a obytné budovy. V důsledku ostřelování vypukl požár, který hasiči okamžitě uhasili,“ dodal. V důsledku útoku byl zraněn dvaadvacetiletý muž.

Další útoky v noci na středu probíhaly proti Oděské oblasti. „Protivzdušná obrana zničila devět dronů íránské výroby. Bohužel byly poškozeny výrobní a přepravní komplexy a vypukl požár na ploše 700 metrů čtverečních. Od šesti hodin ráno byl požár lokalizován. Mezi poškozenými cíli jsou i sklady obilí,“ shrnul gubernátor oblasti Oleh Kiper.

Místní představitelé rovněž informovali o explozích v Izmajlu na Dunaji. Ukrajina ho používá k vývozu obilí od krachu černomořské obilné dohody. K sestřeleným dronům se vyjádřilo i ukrajinské letectvo. „Ukrajinská armáda v noci sestřelila 11 z 20 bezpilotních letounů vypuštěných Ruskem. Devět bylo zničeno v Oděské oblasti a dva v Záporožské oblasti,“ popsalo.

Rusové koncem července zasáhli přístavní město Reni na řece Dunaj, které leží přímo na ukrajinsko-rumunské hranici. Rumunský prezident Klaus Iohannis útok okamžitě odsoudil. „Důrazně odsuzuji nedávné ruské útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu na Dunaji v těsné blízkosti Rumunska. Tato eskalace představuje vážné riziko pro bezpečnost v Černém moři,“ zdůraznil podle twitterového účtu serveru Kyiv Independent.

Poradce ukrajinského ministra zahraničí Anton Geraščenko na sociální síti X sdílel fotografii z místa útoku. Podle něj ruský útok zranil šest zaměstnanců. „Údery bezpilotních letounů poškodily 25 památek v Oděské oblasti, včetně pravoslavné katedrály Proměnění Páně ve městě Oděsa,“ upozornil šéf Oděské oblasti Oleh Kiper.