reklama

Dnes se protestující sešli na náměstí Tahrír s iráckými vlajkami v rukou a křičeli hesla jako "Amerika je velký satan" nebo se dožadovali odplaty za smrt Solejmáního. Protest svolaly Lidové mobilizační síly (PMF), aliance Íránem podporovaných milic, informuje agentura Reuters.

V sobotu večer lidé cestou po dálnici k bagdádskému letišti, kterou zablokovala auta, nesli plakáty zobrazující Solejmáního a Abú Mahdího Muhandise, člena vedení PMF, který také při americkém útoku přišel o život. Na místě, kde se stal, vzniklo improvizované pietní místo se svíčkami.

Solejmání vedl jednotky Kuds, které kontrolují libanonský Hizballáh, proíránské milice v Sýrii, Iráku nebo Jemenu. Jejich vliv zasahuje i do Afghánistánu a Pákistánu. Konzervativec Solejmání byl považován za architekta současné íránské vojenské strategie, takzvaných zástupných válek, kdy Teherán namísto přímého angažmá ve vojenských konfliktech využívá spřátelených milicí k prosazování vlastních zájmů v širším blízkovýchodním regionu. Často cestoval mezi Irákem, Libanonem a Sýrií. Jeho zabití přivedlo Írán a Spojené státy na pokraj války.

Napětí mezi Íránem a Spojenými státy v posledních dnech působení Donalda Trumpa v úřadu prezidenta USA vzrostlo, poznamenává Reuters. Íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf v sobotu vzkázal Trumpovi, aby se nenechal "nachytat" údajným plánem Izraele na vyprovokování války kvůli útokům na americké vojáky v Iráku. Izraelský ministr energetiky Juval Steinic dnes Zarífovo tvrzení označil za "nesmysl". Podle Spojených států stojí Teheránem podporované milice za pravidelnými raketovými útoky na americké cíle v Iráku.

reklama