reklama

Dva lidi dnes policisté zastřelili, když se snažili ostrou palbou rozehnat dav v historické části hlavního města. Další člověk byl zabit v Karbale a od úterý je čtvrtý z tamních obětí. V Bagdádu lidé brání policistům ve vstupu na most Ahrár zapálenými pneumatikami.

Iráčané chtějí protesty přinutit k odstoupení politiky, které viní z korupce. Protestuje se v metropoli a ve městech jižně od ní. V Basře dnes zabránili demonstrující státním zaměstnancům dostat se na pracoviště, když zablokovali silnice maketami rakví na připomínku obětí protestů.

Iráčané se potýkají s vysokou nezaměstnaností a nízkou kvalitou služeb. Reformy, které vláda nabídla, jim nestačí. Podle agentury Reuters sestávají z nabídky několika pracovních míst ve státní správě, příspěvků chudým občanům a vágního slibu volební reformy, o které ale zatím poslanci ani nezačali jednat.

Reuters připomíná, že současné protesty jsou nejvážnějším problémem, jemuž vláda čelí za posledních 16 let, tedy od svržení bývalého prezidenta Saddáma Husajna. Mezi demonstrujícími je mnoho mladých lidí, kteří poukazují na to, že se vládě nepodařilo situaci zlepšit ani v minulých dvou letech relativně klidného období, jež následovalo po porážce teroristické organizace Islámský stát v Iráku. Vláda tvrdí, že blokádami přístavů, které jsou součástí protestů, Irák přichází o miliardy dolarů.

reklama