Pět případů omikronu bylo odhaleno u rodiny, která se vracela ze severní provincie Dahúk v iráckém Kurdistánu. Tato rodina je nyní v izolaci, aby nikoho nenakazila. Několik dalších případů omikronu se potvrdilo také u zahraničních diplomatů v Bagdádu. Irácké ministerstvo zdravotnictví ale jejich počet ani státní příslušnost v prohlášení nesdělilo.

Irácký ministr zdravotnictví Hání Ákábí ve středu večer hovořil o obavách z nové vlny šíření koronaviru, která by podle něj představovala pro irácké zdravotnictví výzvu.

V uplynulých měsících Irák nezaznamenal prudký nárůst počtu infikovaných, denní počty potvrzených nákaz se tam v poslední době pohybují mezi 300 až 500. Na komplikace spojené s nemocí covid-19 tam denně umírá méně než tucet lidí, píše AFP.

Od začátku pandemie se v Iráku, který má kolem 41 milionů obyvatel, podle oficiálních údajů koronavirem prokazatelně infikovaly více než dva miliony lidí, z nichž přes 24.000 zemřelo.

Vzhledem k silné nedůvěře k institucím a šíření nepravdivých informací se irácké vládě nedaří zmírnit nedůvěru mnoha Iráčanů k očkování a přimět je, aby dodržovali preventivní opatření, píše AFP. Nejméně jednu dávku vakcíny proti covidu-19 v Iráku dostalo zhruba 8,6 milionu obyvatel. Mnoho Iráčanů přitom nerespektuje základní opatření, jako je nošení roušek a dodržování rozestupů. V současné době v zemi zároveň neplatí omezení v podobě zákazů vycházení či uzávěr.