reklama

Mluvčí dnes ohlásila nových 11.737 případů a 461 úmrtí. Celkem se v zemi, která má více než 80 milionů obyvatel, nakazilo přes 738.000 lidí a s covidem-19 zemřelo 40.582 nemocných.

Podle úřadů se Írán potýká se třetí vlnou epidemie a vláda to chce řešit dvoutýdenní celkovou uzávěrou v Teheránu. Ohlásit by ji mohla podle agentury Reuters v sobotu. Od úterka platí ve všech velkých městech nařízení uzavřít obchody se zbytným zbožím v 18:00.

Mluví ministerstva zdravotnictví Símá Láríová řekla, že je Írán kvůli americkým sankcím nucen zdržet platbu do projektu COVAX. USA sankce obnovily po jednostranném odstoupení od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Sankce se nevztahují na potraviny, léky a humanitární dodávky, ale postihují íránský ropný průmysl a jeho finanční aktivity. Některé zahraniční banky proto odmítají finanční transakce s Íránem, což podle Teheránu narušuje dovoz léků a humanitárních potřeb.

"Zahájili jsme kroky k platbě do projektu COVAX, ale kvůli sankcím a problémům s převodem měny platba nebyla dokončena," řekla mluvčí.

K projektu COVAX se připojilo 172 zemí. Vznikl ve spolupráci Světové zdravotnické organizace (WHO), světové aliance pro očkování GAVI a přední světové organizace ve výzkumu a vývoji vakcín CEPI. Cílem je zajistit distribuci nejméně dvou miliard dávek vakcín do konce roku 2021.

reklama