Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán plánoval vlastní atentát na Trumpa. I když předpokládal, že volby prohraje

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).
Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).
Foto: FOX10

Donald Trump během kampaně přežil pokus o atentát, podle nejnovějších informací se ho před znovuzvolením do Bílého domu pokoušel zlikvidovat také Írán. Americká vláda v této souvislosti vznesla obvinění vůči jednomu Afghánci. Informovala o tom BBC

Jde o jednapadesátiletého Farhada Shakeriho, který byl podle amerického ministerstva spravedlnosti pověřen vytvořením plánu na zabití Trumpa. Americká vláda uvedla, že obviněný nebyl zadržen a zřejmě se nachází v Íránu. Teherán označil tvrzení protistrany za "zcela neopodstatněná", napsala BBC.  

Trestní oznámení bylo podáno u soudu na newyorském Manhattanu. Žalobci se domnívají, že Shakeriho v září pověřil úkolem představitel íránských revolučních gard. Ministerstvo zároveň obvinilo dvě další osoby, které byly najaty, aby zabily nejmenovaného amerického novináře, známého kritika íránského režimu. 

Dvěma dalšími obviněnými jsou devětačtyřicetiletý Carlisle Rivera z Brooklynu a šestatřicetiletý Jonathon Loadholt ze Staten Islandu. Newyorský soud ve čtvrtek u obou potvrdil vazební stíhání. 

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí řekl, že podobná obvinění ohledně pokusů zavraždit americké prezidenty přicházela už v minulosti. Dodal, že opakování takových tvrzení vede pouze k dalším komplikacím ve vzájemných vztazích mezi Washingtonem a Teheránem. 

Žalobci tvrdí, že Shakeri dostal sedm dní na to, aby přišel s plánem na likvidaci Trumpa. Obviněný vypověděl, že neměl v plánu tak rychle plán vymyslet, takže revoluční gardy celý proces zastavily. Prozradil také, že íránská vláda se domnívala, že atentát bude jednodušší po listopadových volbách, protože Teherán předpokládal jeho volební porážku. 

Obviněný Afghánec přišel do USA jako dítě, kolem roku 2008 byl deportován po 14 letech ve vězení za loupež. Riverovi a Loadholtovi měl za nájemnou vražda novináře slíbit sto tisíc dolarů.  Podle žaloby si íránská vláda přála také likvidaci dvou amerických židovských podnikatelů žijících v New Yorku, kteří podporují Izrael na sociálních sítích. 

Trojice mužů byla obviněna z plánování nájemné vraždy, za což v USA hrozí maximálně deset let za mřížemi. Další obvinění z praní špinavých peněz má nejvyšší trestní sazbu 20 let. 

Trump, který v úterní volbě porazil demokratickou soupeřku Kamalu Harrisovou a v lednu se po čtyřech letech vrátí do Bílého domu, se během kampaně stal terčem dvou pokusů o atentát. Vážnější byl červencový incident na shromáždění v Pensylvánii, kde ho střelec zranil na uchu. V září byl pak zadržen muž, který na Trumpa mířil při golfu na Floridě. 

Témata:  Donald Trump Írán atentát Íránské revoluční gardy USA

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy