Rusko v posledních týdnech používá drony íránské výroby zejména k útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ukrajina tento týden uvedla, že se rovněž obává útoků balistických střel, které se Rusko snaží od Íránu získat.

"K tomu povyku vyvolanému některými západními zeměmi, že Írán poskytl Rusku střely a drony, aby mu pomohl s válkou na Ukrajině - ta část se střelami je zcela nepravdivá," citovala podle Reuters íránského ministra státní tisková agentura IRNA. "Ta část s drony pravdivá je. Poskytli jsme Rusku malé množství bezpilotních letounů měsíce před začátkem ukrajinské války," připustil íránský ministr.

Ukrajina v posledních týdnech hlásila intenzivní útoky dronů Šáhed-136 íránské výroby na ukrajinskou civilní infrastrukturu. Ruské síly pomocí dronů míří především na elektrárny a přehrady. V polovině října zasáhl podle ukrajinských představitelů íránský bezpilotní letoun také obytný dům v Kyjevě. V jeho troskách zemřeli čtyři lidé, uvedl tehdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko popírá použití íránských dronů, které jsou označovány za sebevražedné nebo kamikadze, protože po zásahu cíle vybuchnou.

Začátkem tohoto týdne stanice CNN napsala, že Írán se podle jejích informací chystá Rusku poslat 1000 dalších kusů zbraní, mezi nimiž budou kromě útočných dronů také balistické rakety krátkého doletu země-země. Chystanou dodávku těchto střel a dalších dronů potvrdili agentuře Reuters dva nejmenovaní vysoce postavení íránští činitelé a dva íránští diplomaté.

Mluvčí ukrajinských vzdušných sil Jurij Ihnat řekl, že Ukrajina se íránským balistickým střelám bude bránit jen stěží. "Teoreticky je možné je sestřelit, ale fakticky to bude velmi těžké pomocí těch prostředků, které máme v arzenálu," uvedl podle serveru Ukrajinska pravda.

Analytici z Institutu pro studium války (ISW) se domnívají, že závislost Moskvy na íránských zbraních se bude patrně prohlubovat, protože Rusko v bojích na Ukrajině vyčerpalo vlastní zásoby řízených střel a dronů. Prezident Zelenskyj minulý týden varoval, že se Rusko výměnou za dodávku zbraní chystá Teherán podpořit v rozvoji jeho jaderného programu.

reklama