Redakce britské zpravodajské televize Sky News se dostala k šestnáctistránkovému dokumentu ze září 2022, který vypadá jako kontrakt na tankovou a dělostřeleckou munici za více než milion dolarů (přes 22 milionů korun).

"Je to kontrakt mezi Íránci a Rusy týkající se munice. Domníváme se, že je stoprocentně pravý," uvedl zdroj televize, která však zdůraznila, že není schopná věrohodně ověřit pravost dokumentu.

Velvyslanectví Ruska a Íránu ve Velké Británii nevyužily možnosti se k celé záležitosti vyjádřit. Sky News informuje, že dokument ukázala ukrajinskému premiérovi Denysi Šmyhalovi a britskému ministrovi zahraničí Jamesi Cleverlymu. Kyjev a Londýn reagovaly vyjádřením, že proběhne vyšetřování s cílem ověřit pravost kontraktu.

Cleverly připomněl, že Británie už dříve uvalila sankce na Teherán kvůli dodávce bojových dronů. Britské ministerstvo obrany v pondělí na twitteru uvedlo, že Rusko během května vypustilo celkem 300 dronů íránské výroby proti cílům na Ukrajině. Podle Londýna se Moskva neúspěšně snaží vyčerpat ukrajinské zásoby pokročilejších zbraní protivzdušné obrany.