Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán tajil údaje o rozsahu pandemie, píše BBC. Kolik mrtvých si vyžádal koronavirus?

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Íránu každých sedm minut zemře člověk s koronavirem. Uvedla to dnes íránská státní televize. V uplynulých 24 hodinách v Íránu podle tamního ministerstva zdravotnictví s onemocněním covid-19 zemřelo 215 lidí a nákaza se potvrdila u dalších 2598. Informovala o tom agentura Reuters.

Oficiálně uváděné počty mrtvých a nakažených v Íránu však řada odborníků zpochybňuje. 

V Íránu zemřelo skoro třikrát víc lidí s koronavirem, než tvrdí tamní vláda. Napsal to dnes web BBC s odvoláním na záznamy od anonymního zdroje. K 20. červenci podle těchto údajů téměř 42.000 lidí v Íránu patrně zemřelo s příznaky covidu-19, tamní ministerstvo zdravotnictví však tvrdí, že s touto nemocí v zemi zemřelo 14.405 lidí.

Skutečný počet osob, které se v Íránu koronavirem od začátku epidemie nakazily, je podle BBC také podstatně vyšší. Oficiálně úřady hovoří o 278.827 nemocných, podle BBC jich však v zemi bylo 451.024. V uplynulých týdnech navíc Írán zaznamenal druhý prudký nárůst nakažených. Podle seznamů a lékařských záznamů, ke kterým dostala perská redakce BBC přístup, bylo první úmrtí s koronavirem v Íránu zaznamenáno už 22. ledna, tedy skoro měsíc před prvním oficiálně přiznaným případem. Do přiznání prvního úmrtí 19. února podle uniklých záznamů s covidem-19 v zemi zemřelo 52 lidí.

Od začátku pandemie zpochybnili oficiální íránské údaje také mnozí pozorovatelé. Mezi údaji na státní a regionální úrovni došlo k nesrovnalostem, na které upozornily některé místní úřady. Jisté podhodnocování počtu nakažených, zejména vzhledem k omezené testovací kapacitě, lze pozorovat po celém světě, ale informace, které získala BBC, ukazují, že íránské úřady vykazovaly výrazně nižší denní počty, přestože mají záznamy o všech úmrtích. Podle BBC to naznačuje, že skutečný počet obětí úřady zamlčovaly úmyslně.

BBC uvádí, že údaje o skutečných počtech případů jí byly zaslány od anonymního zdroje. Data zahrnují podrobnosti ohledně denního počtu lidí přijatých v nemocnicích napříč Íránem. V záznamech jsou jejich jména, věk, pohlaví, délka hospitalizace a zdravotní stav. Zdroj uvedl, že údaje BBC zaslal s cílem ukončit "politické hry" ohledně epidemie a ukázat pravdu. BBC se nepodařilo zjistit, zda zdroj pracuje pro íránskou vládu, ani jak získal přístup k informacím. Podrobnosti na seznamech ale odpovídají údajům některých žijících a zesnulých pacientů, o kterých BBC věděla již dříve. Nesrovnalosti mezi oficiálně udávanými počty a počty úmrtí v poskytnutých záznamech také odpovídají rozdílu mezi oficiálním počty mrtvých a odhady o nárůstu úmrtí k polovině června oproti běžné situaci.

BBC s odvoláním na získané záznamy uvádí, že v hlavním městě Teheránu zemřelo kolem 8120 lidí s covidem-19 nebo jemu podobnými příznaky, což je nejvíce v zemi. Město Kom, původní ohnisko koronaviru v zemi, bylo však nejhůře zasažené v přepočtu na obyvatele. S koronavirem tam zemřelo 1419 lidí, což je zhruba jedno úmrtí na 1000 obyvatel. V celém Íránu s koronavirem zemřelo 1916 cizinců, což naznačuje, že mezi migranty a uprchlíky, kteří přicházejí zejména ze sousedního Afghánistánu, byly počty mrtvých vyšší.

Celkový trend počtu nakažených a úmrtí s koronavirem v Íránu plynoucí z uniklých záznamů se podobá křivce vznikající z oficiálních údajů. Počáteční nárůst úmrtí je však mnohem strmější než ten, který uvádí ministerstvo zdravotnictví, a k polovině března byl až pětinásobný. Uzávěry byly v Íránu zavedeny koncem března, což se také projevilo poklesem nakažených a mrtvých. Koncem května s uvolňováním uzávěr však začala tato čísla opět narůstat.

Obeznámení lékaři BBC sdělili, že íránské ministerstvo zdravotnictví čelilo tlaku íránských bezpečnostních složek a tajných služeb. K přiznání prvního úmrtí s koronavirem vedla činnost dvou lékařů v Komu, kterým zemřel bratr a posmrtně se u něj prokázal koronavirus. V nemocnici, kde byl hospitalizovaný, byli i další lidé s příznaky covidu-19, kteří nereagovali na standardní léčbu, ale nebyly jim provedeny testy. Začátek epidemie v Íránu se překrýval s výročím íránské islámské revoluce z roku 1979 a parlamentními volbami, což úřady podle BBC vnímaly jako šanci k posílení podpory. Přiznání koronaviru v zemi, jejíž ekonomika se potýká s tvrdými dopady amerických sankcí, bylo zároveň považováno za riziko.

Témata:  COVID-19 koronavirus Írán

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 20:41

Polák předával informace do Ruska, mohly vést k atentátu na Zelenského

V Polsku došlo ve středu k zadržení občana podezřelého z toho, že ruské tajné službě poskytoval citlivé informace, které by potenciálně mohly vést k atentátu na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. O případu informovala polská televize TVN24.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy