Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán tvrdí, že své spojence informoval o útoku na Izrael tři dny předem

Íránský dron Šáhid-136
Íránský dron Šáhid-136
Foto: YouTube

Írán tvrdí, že své spojence na Blízkém východě informoval o plánovaném útoku na Izrael tři dny předem. Řekl to v neděli íránský ministr zahraničí Hosejn Amír Abdollahján.

"Naši přátelé v regionu jsme 72 hodin před operací přirozeně informovali o tom, že íránská odpověď v podobě legitimní obrany je definitivní a jistá," uvedl Abdollahján, kterého citovala íránská agentura ISNA. " Bezpečnost našich sousedů a regionu považujeme za bezpečnost Íránské islámské republiky," řekl dále šéf íránské diplomacie.

"Varovali jsme, že pokud Spojené státy využijí vzdušného prostoru nebo půdy jistých zemí k obraně Tel Avivu, tak se terčem útoku stanou americké vojenské základny v těchto zemích," dodal.

Regionální spojenci Íránu se ke zprávě bezprostředně nevyjádřili. Sýrie i jemenští povstalci husíové však mezitím íránský útok na Izrael schválili.

Syrské ministerstvo zahraničních věcí podle zpráv stanice Sky News uvedlo, že šlo o " legitimní právo (Íránu) na sebeobranu". Husíové také označili útok za legitimní reakci Teheránu na Izraeli připisovaný nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku z 1. dubna.

Nejmenovaný zdroj z prostředí turecké diplomacie mezitím agentuře Reuters řekl, že Írán o útoku předem uvědomil Turecko. USA se zároveň podle jeho slov snažily prostřednictvím Ankary tlumočit Teheránu, že jeho operace se musí držet v " určitých mezích".

Abdollahján na setkání se zahraničními velvyslanci v Teheránu také řekl, že Írán informoval USA o tom, že jeho útoky proti Izraeli budou "omezeny" a provedeny jen za účelem sebeobrany.

Írán v noci na neděli zaútočil na Izrael více než 300 bezpilotními letadly a raketami, informovala izraelská armáda. Izraeli a jeho spojencům, včetně USA či Británie, se podařilo sestřelit až 99 procent z nich.

Bezprecedentní útok byl podle Teheránu odvetu za zmíněný Izraeli připisován nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku i jiné "zločiny" včetně války proti palestinskému militantnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy.

Dosud není zřejmé, jak Izrael zareaguje. O dalším postupu jedná odpoledne izraelský válečný kabinet. Mnozí světoví lídři útok odsoudili a obě strany vyzvali ke zdrženlivosti ve snaze vyhnout se další eskalaci napětí.

Témata:  Írán Válka v Izraeli s Hamásem dron Šáhid-136

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.