Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán vylepšuje raketovou obranu, otestoval novou střelu

Hasan Rúhání, íránský prezident
Hasan Rúhání, íránský prezident
Foto: kremlin.ru

Írán otestoval novou raketu. Podle agentury Reuters to dnes bez dalších podrobností oznámil představitel íránských revolučních gard. Ve čtvrtek Teherán veřejně představil systém protivzdušné obrany vlastní výroby podobný ruskému S-300.

"V naší zemi vždy probíhaly testy různých obranných a strategických systémů, které představují nepřetržitý pohyb směrem k nárůstu naší odstrašující síly," řekl generálmajor revolučních gard Husajn Salámí s tím, že úspěšný test proběhl v pátek. Podrobnější informace o střele neposkytl.

Íránský prezident Hasan Rúhání ve čtvrtek představil svůj nový systém protivzdušné obrany domácí výroby. Jde o mobilní raketovou jednotku s dlouhým doletem Bávar-373, která je podle íránských sdělovacích prostředků schopná konkurovat ruskému raketovému systému S-300.

Teherán podle agentury DPA tvrdí, že nehledě na mezinárodní protesty neustále vylepšuje svůj raketový program. Rakety budou nasazeny pouze pro případ obrany a nepředstavují nebezpečí pro jiné země, zdůrazňuje Írán s argumentem, že k provádění testů proto nepotřebuje žádné povolení ze zahraničí.

Íránský raketový program je dlouhodobě kontroverzní, obzvláště rakety středního doletu představují vážné nebezpečí pro íránského úhlavního nepřítele Izrael, na jehož území mohou s doletem 2000 kilometrů zasáhnout libovolné místo. Teherán naopak považuje svou obrannou strategii za legitimní, neboť se cítí v ohrožení ze strany Spojených států a jeho spojenců Izraele a Saúdské Arábie.

Írán v červnu sestřelil americký špionážní dron v Perském zálivu raketou země-vzduch, čímž téměř vyvolal ozbrojený konflikt s Washingtonem.

Témata:  Írán armáda Írán

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.