Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Íránci se modlí za svého prezidenta. Raísí měl leteckou nehodu

Ebrahím Raísí
Ebrahím Raísí
Foto: Wikimedia Commons

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

S Raísím cestovali i šéf íránské diplomacie Hosejn Amír Abdollahján a další politici, uvedla státní tisková agentura IRNA. Jeden z íránských úředníků pro Reuters uvedl, že životy prominentních cestujících jsou v ohrožení. 

Večer středoevropského času se objevily nepotvrzené informace, že záchranáři objevili havarovaný vrtulník. Íránský Červený půlměsíc to nicméně popřel, napsala agentura Reuters. 

K nehodě došlo v provincii Východní Azerbajdžan při hranicích s Ázerbajdžánem, který prezident v neděli ráno navštívil, aby s tamním protějškem Ilhamem Alijevem slavnostně otevřel třetí přehradu, kterou obě země vybudovaly na řece Aras. 

Podle íránských médií se s posádkou vrtulníku zatím nepodařilo navázat kontakt, záchrannou akci v hornatém terénu komplikuje i počasí, zejména hustá mlha. Do pátrací akce je zapojeno 40 záchranných týmů, pomáhají také psi a drony. 

Írán využívá různé vrtulníky, ale mezinárodní sankce stěžují získávání součástek na provoz a opravu strojů, připomněla agentura AP. Letecká flotila Teheránu z velké části pochází z dob před islámskou revolucí v roce 1979.

Témata:  Írán Ebrahím Raísí letecké nehody

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.