Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Íránci se modlí za svého prezidenta. Raísí měl leteckou nehodu

Ebrahím Raísí
Ebrahím Raísí
Foto: Wikimedia Commons

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

S Raísím cestovali i šéf íránské diplomacie Hosejn Amír Abdollahján a další politici, uvedla státní tisková agentura IRNA. Jeden z íránských úředníků pro Reuters uvedl, že životy prominentních cestujících jsou v ohrožení. 

Večer středoevropského času se objevily nepotvrzené informace, že záchranáři objevili havarovaný vrtulník. Íránský Červený půlměsíc to nicméně popřel, napsala agentura Reuters. 

K nehodě došlo v provincii Východní Azerbajdžan při hranicích s Ázerbajdžánem, který prezident v neděli ráno navštívil, aby s tamním protějškem Ilhamem Alijevem slavnostně otevřel třetí přehradu, kterou obě země vybudovaly na řece Aras. 

Podle íránských médií se s posádkou vrtulníku zatím nepodařilo navázat kontakt, záchrannou akci v hornatém terénu komplikuje i počasí, zejména hustá mlha. Do pátrací akce je zapojeno 40 záchranných týmů, pomáhají také psi a drony. 

Írán využívá různé vrtulníky, ale mezinárodní sankce stěžují získávání součástek na provoz a opravu strojů, připomněla agentura AP. Letecká flotila Teheránu z velké části pochází z dob před islámskou revolucí v roce 1979.

Témata:  Írán Ebrahím Raísí letecké nehody

Aktuálně se děje

20. června 2024 17:49

Armádní stíhačka v Polsku poškodila několik domů na severu země

Polský stíhací letoun MiG-29 ve čtvrtek během cvičení na severu země poškodil střechy několika domů. Informovala o tom polská armáda. Budovy podle nich zasáhla rázová vlna poté, co stíhačka překročila rychlost zvuku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy