reklama

Vyšetřování teroristického útoku v centru Paříže spadá do kompetence protiteroristické prokuratury, uvedla agentura. Podezřelý Francouz údajně uvedl, že ho rozrušila situace v Pásmu Gazy. Prezident Emmanuel Macron vyjádřil soustrast rodině obětí.

Muž podle Darmanina zaútočil kolem 21:00 u nábřeží nedaleko Eiffelovy věže na pár německých turistů. Německého občana narozeného v roce 1999 nožem zabil, jeho žena vyvázla bez zranění, pravděpodobně díky řidiči taxislužby.

Policie se snažila zadržet útočníka, který byl označen jako Armand R., ten ale tvrdil, že má u sebe bomby. Poté napadl další dvě oběti, postaršího Francouze a anglického turistu, kterého zasáhl kladivem do oka.

Při útoku volal "Alláhu akbar" a byl dříve známý jako radikální islamista s psychickými problémy. V roce 2016 byl odsouzen za přípravu jiného útoku a strávil ve vězení čtyři roky. Nyní je vyšetřován pro vraždu a pokus o vraždu.

Muž policistům řekl, že byl naštvaný kvůli úmrtím muslimů v Afghánistánu a Palestině. V Pásmu Gazy probíhá od 7. října válka mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás. Vyjádřil také přesvědčení, že Francie nese odpovědnost za konflikt v Gaze a vyjádřil touhu zemřít jako mučedník.