reklama

Rusko oznámilo úplné dobytí Marjinky, což ukrajinská armáda odmítla. Podle tajemníka ukrajinské bezpečnostní rady Oleksiye Danilova má Ukrajina nyní pod kontrolou pouze malou část Marjinky.

ISW ve své nejnovější zprávě o vývoji bojů na Ukrajině uvedl, že pravděpodobné ovládnutí Marjinky Ruskem je taktickým ziskem a není zásadním operačním postupem. Město Marjinka leží jihozápadně od Doněcka a nedávno bylo oficiálně bez obyvatel, což vedlo k tomu, že bylo nazýváno "městem duchů".

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že získání Marjinky umožní ruským silám vytlačit Ukrajince dál od Doněcku a vytvořit rozsáhlejší operační prostor. Analytici ISW však upozorňují, že ruské oznámení o dobytí Marjinky bylo spíše taktickým vítězstvím, umožňujícím ruským silám operace na obce ve vzdálenosti až 15 kilometrů západně od Marjinky.

Marjinka byla v důsledku bojů kompletně zničena, a proruští separatisté se o její dobytí snažili od roku 2014. Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksiy Danilov zdůraznil, že v Marjince zůstala téměř žádná zachovalá stavba, což potvrdilo i ISW. I když visuální důkazy o plném ovládnutí Marjinky ruskými silami zatím chybí, pád většiny nebo celé obce je považován za pravděpodobný.