Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ISW: Rusové pravděpodobně Bachmut brzy neobklíčí

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) je nepravděpodobné, že by ruské síly brzy obklíčily Bachmut. Ruské síly si zřejmě zajistily dostatečnou výhodu, pokud jde o polohu, aby mohly zvrátit situaci v určitých částech Bachmutu, nicméně dosud nedonutily ukrajinské síly stáhnout se a pravděpodobně nebudou moci město brzy obklíčit, napsal institut ve své zprávě.

Ruský postup v Bachmutu je podle ISW pomalý a postupný a rovněž nenaznačuje, že by Rusové mohli město převzít nějakým "frontálním útokem". Spíše to prý vypadá, že se snaží Ukrajince donutit opustit obranné pozice. "Možná původně měli v úmyslu ukrajinské síly v Bachmutu obklíčit, ale ukrajinské velení signalizovalo, že se pravděpodobně raději stáhne, než aby riskovali obklíčení," dodal institut

Jak uvedl ve svém pravidelném ranním hlášení ukrajinský generální štáb, ruské síly se stejně jako v předchozích dnech soustředily zejména na operace na frontách u obcí Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivka a Šachtarske. Za posledních 24 hodin podnikli Rusové šest raketových a 24 dalších vzdušných útoků a v 65 případech útočili ze salvových raketometů. Některé z těchto útoků mířily na civilní infrastrukturu.

Při útoku na město Kupjansk zahynul 65letý muž, další dva civilisté zahynuli v Bachmutu, informoval šéf místní oblastní správy Pavlo Kyrylenko. Při ruských útocích v Doněcké oblasti utrpělo zranění rovněž dalších sedm lidí, z toho jeden v Bachmutu.

Britské ministerstvo zahraničí ve své pravidelné zprávě citovalo ruské mobilizované záložníky, kteří na konci února popsali, že dostali nařízeno, aby útočili na ukrajinské pozice vybaveni pouze "střelnými zbraněmi a lopatami". Ruské armádní lopaty typu MPL-50 jsou speciální nástroje, které jsou určeny pro boj zblízka. Jeden ze záložníků popsal, že nebyl na podobný boj "připraven ani psychicky ani fyzicky".

"Důkazy z poslední doby naznačují, že na Ukrajině přibývá bojů zblízka," uvedli britští zpravodajci. Jde pravděpodobně o důsledek toho, že ruské velení i nadále trvá na útočných akcích, nicméně pěchota již nemá takovou podporu dělostřelectva, jako tomu bylo dříve. To podle Londýna nejspíš souvisí i s nedostatkem munice.

Zakladatel ruské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin ve videu zveřejněném na youtube řekl, že pokud by se její jednotky musely od Bachmutu stáhnout, "rozsypala by se fronta až k ruské hranici, možná i dál". Stažení wagnerovců by podle něho také mohlo pro Rusko znamenat ztrátu Krymu a další nežádoucí následky. Jednotky skupiny označil za "cement", který stabilizuje situaci na frontě a brání Ukrajincům v jejím prolomení. "Pokud ustoupíme, zapíšeme se do dějin jako ti, kdo udělali zásadní krok k válečné prohře," řekl také.

Rusko tvrdí, že zasáhlo velící středisko ukrajinského pluku Azov

Ruská armáda zasáhla velící středisko ukrajinského pluku Azov v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Agentura Reuters podotýká, že v podmínkách válečného konfliktu není schopná takové tvrzení ověřit.

Ministerstvo další podrobnosti k údajnému útoku nezveřejnilo, informace o něm byla součástí každodenního hlášení o takzvané speciální vojenské operaci, jak Moskva svoji už déle než rok trvající invazi na Ukrajinu nazývá.

Pluk Azov, který má kořeny v ukrajinských krajně pravicových a ultranacionalistických kruzích, od listopadu 2014 spadá pod oficiálním názvem Oddělení speciálních operací Azov pod Ukrajinskou národní gardu. Pozornost se na jeho bojovníky soustředila hlavně loni na jaře, kdy celé týdny bránili ocelárenský komplex Azovstal v Rusy obléhaném a posléze dobytém Mariupolu.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

13. června 2024 19:24

Lídři G7 se dohodli: Miliardy dolarů ruských zisků půjdou na Ukrajinu

Lídři G7, kteří se ve čtvrtek sešli v italském regionu Apulie, dosáhli dohody o půjčkách 50 miliard dolarů Ukrajině za použití zisků ze zmrazených ruských aktiv v EU a zemích G7, uvedla agentura Reuters. Hostem hlav států a vlád "sedmičky" je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy