reklama

Denní počet nově potvrzených nákaz v Izraeli stoupá již třetí den v řadě. V úterý se nákaza v zemi s více než devíti miliony obyvatel potvrdila u dalších 786 lidí. Naposledy takto vysoký přírůstek země evidovala 25. října, kdy hlásila 929 nově nakažených.

Podíl pozitivně testovaných v úterý činil 0,75 procenta, což je nejvíce za přibližně dva týdny. Reprodukční číslo vystoupilo na 1,07. Pokud je reprodukční číslo dlouhodobě nad hodnotou jedna, ukazuje to, že šíření infekce zrychluje.

Nejnovější nárůst počtu nakažených přichází v době, kdy se tisíce izraelských školáků po židovském svátku chanuka vracejí do tříd. Negativní antigenní test na koronavirus byl vyžadován od dětí před návratem do školky, stejně jako od školáků v první až šesté třídě.

Aktivních případů nákazy je v Izraeli 5981, z nichž 3674 jsou školáci. Z nákaz potvrzených v úterý představují děti mladší 11 let 56 procent a 12 procent tvoří děti ve věku 12 až 15 let, uvedl zpravodajský web Ynet. Podíl pozitivně testovaných u školáků tvoří 1,1 procenta, což je vyšší než celostátní průměr.

Ve vážném stavu je v Izraeli 102 lidí nakažených koronavirem; 9. listopadu země evidovala 157 vážných případů covidu-19 a jejich počet za poslední měsíc stabilně klesá.

Po nemoci covid-19 v Izraeli od začátku pandemie zemřelo 8210 lidí, v posledních 24 hodinách podle ministerstva zdravotnictví žádná covidová úmrtí nepřibyla. Osm lidí v Izraeli covidu-19 podlehlo za posledních sedm dní.

Nárůst nově potvrzených nákaz v Izraeli přichází v době, kdy se země po celém světě potýkají s šířením nové vysoce nakažlivé varianty omikron. V Izraeli se tato nově odhalená varianta koronaviru dosud prokázala u nejméně 21 lidí, píše The Times of Israel.

Mnoho zemí kvůli variantě omikron, kterou poprvé identifikovali výzkumníci na jihu Afriky, zavedlo cestovní omezení. Izrael se uzavřel cizincům a zpřísnil karanténní pravidla pro plně očkované Izraelce přijíždějící ze zahraničí. Zároveň schválil nasazení kontroverzního mechanismu trasování mobilů možných přenašečů viru, od tohoto kroku ale později upustil.

Hlavní taktikou Izraele v boji se pandemií covidu-19 je vakcinace. Minulý měsíc v zemi začalo očkování dětí ve věkové skupině pět až 11 let. Nejméně jednu dávku vakcíny proti covidu-19 v Izraeli obdrželo více než 6,3 milionu lidí, z nichž přes 5,7 milionu dostalo dvě dávky a přes 4,1 milionu bylo očkováno i třetí posilující dávkou.