reklama

"Strategie Izraele pro zdolání omikronu je jasná: čím větší vlna, tím větší ochranu budeme potřebovat k jejímu zdolání," uvedl po schválení čtvrté dávky izraelský premiér Naftali Bennet.

Izrael před rokem začal nejrychleji na světě s rozsáhlou očkovací kampaní a byl také jednou z prvních zemí, která začala podávat první posilovací dávku vakcíny. Expertní poradní panel izraelského ministerstva zdravotnictví kvůli obavě z šíření omikronu minulý týden doporučil, aby čtvrtou dávku vakcíny od společností Pfizer a BioNTech dostali zdravotníci, lidé starší 60 let či pacienti s oslabeným imunitním systémem.

Izraelská vláda doporučení uvítala a začátek vakcinací stanovila na minulou neděli, čekalo se však na konečné schválení od Aše. Lékař nakonec uvedl, že pro podání čtvrté dávky širšímu spektru populace neexistuje dostatek dat. Dnes ji proto schválil jen pro osoby s oslabenou imunitou, rozšíření na další skupiny budou předcházet ještě další výzkumy.

"Pokud uvidíme známky toho, že se mezi starší generací očekává vzestup těžšího průběhu, tak to rozhodnutí učiníme. Výzvou bude rozhodnout se dostatečně brzo, abychom je včas naočkovali," uvedl Aš.

Účinnost čtvrté dávky začala zkoumat jedna z izraelských nemocnic, která ji podala testovací skupině zdravotníků, napsala agentura Reuters. Podle nemocnice se jedná o první větší studii, která zjišťuje, zda druhé kolo posilovacích vakcín pomůže proti šíření omikronu. Výsledky by měly být dostupné do dvou týdnů.

Izrael dnes také obdržel také první dodávku antivirální pilulky proti covidu-19 od firmy Pfizer. Lék Paxlovid je podle výrobce určen pro osoby krátce po prokázání nákazy koronavirem a jeho cílem je předejít zhoršení symptomů. Veškeré dříve schválené léky byly podávány pomocí infuze nebo injekce.

V devítimilionovém Izraeli je nyní přes 20.000 aktivních případů koronaviru, 94 pacientů je ve vážném stavu. Od začátku epidemie zemřelo 8243 osob a nakazilo se více než 1,3 milionu lidí.