reklama

Přísnější opatření by měla začít platit o půlnoci ze čtvrtka na pátek, potrvají 14 dní. Izrael je v přepočtu na obyvatele nejrychleji očkující zemí na světě. Vakcínu proti covidu-19 tam obdrželo zhruba 1,5 milionu lidí z více než devítimilionové populace. Očkováno už bylo asi 55 procent lidí ve věkové kategorii nad 60 let, uvedl web The Times of Israel. Izraelští činitelé doufají, že se tempo vakcinace podaří udržet. Pokud by se tak stalo, mohla by se situace výrazně zlepšit již v únoru.

Očkovací kampaň Izrael zahájil 19. prosince. Infikovaných mezitím rychle přibývá. Již druhý den v řadě počet nově nakažených v úterý překonal hranici 8000, což je nejvíce od konce září. Testováno bylo v úterý více než 119.000 lidí a 115.000 lidí dostalo očkování. Od začátku pandemie se nákaza prokázala u více než 458.000 lidí a 3495 zemřelo. Aktivních případů je nyní přes 59.000, 824 je ve vážném stavu a 207 vyžaduje plicní ventilaci. Stávající třetí uzávěru země zavedla 27. prosince.

Podle koordinátora protiepidemických opatření Nachmana Aše se dosud v Izraeli potvrdilo kolem 30 případů nové mutace koronaviru, jež se začala šířit z Británie. Průměrně každý z těchto lidí podle něj nakazil dalších šest osob. Mutace, která se objevila v Jihoafrické republice, se v Izraeli zatím neprokázala. Tato varianta by přitom podle některých mohla být ještě nakažlivější než ta britská, napsal The Times of Israel.

Netanjahu vyzval občany, aby společně vynaložili "poslední úsilí" dostat šíření nákazy pod kontrolu, aby se Izrael jako první na světě dostal z pandemie a mohl opět otevřít ekonomiku.

V důsledku stávajících opatření se Izraelci zdržují povětšinou doma. Hromadná doprava byla omezena a mnoho obchodů se zavřelo. Nové restrikce podle The Jerusalem Post povedou k uzavření škol, s výjimkou speciálních. Uvnitř se bude moci zdržovat maximálně pět lidí, místo dosavadních deseti, zatímco venku to bude deset místo 20. Otevřené zůstanou pouze obchody prodávající základní zboží a služby. Detailní plán zpřísnění by podle kanceláře premiéra měla vláda schválit dnes.

Na konci druhé uzávěry zavedené v září se denní přírůstek nakažených pohyboval kolem 1000. Od té doby nakažených prudce přibývá. První uzávěra v zemi platila od března do začátku května.

reklama