Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael pokračuje ve svých vojenských krocích na jihu Pásma Gazy i přes rozhodnutí ICJ

Izrael, ilustrační foto
Izrael, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Izrael pokračuje ve svých vojenských krocích na jihu Pásma Gazy i přes rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který žádal okamžité zastavení operace. Uvedl to v pondělí šéf diplomacie EU Josep Borrell, píše agentura Reuters.

Borrell před pondělním zasedáním ministrů zahraničních věcí členských zemí EU upozornil, že rozhodnutí ICJ je třeba dodržovat. Dodal, že bude usilovat o dosažení politického rozhodnutí ke spuštění pomocné mise EU na hraničním přechodu Rafah, známé jako EUBAM (European Union Border Assistance Mission for the Rafah Crossing Point).

Jedná se o neozbrojenou civilní misi v rámci Společné bezpečnostní a obranné politiky Evropské unie. Cílem je zajistit přítomnost příslušníků třetích stran na hraničním přechodu Rafah mezi Egyptem a Pásmem Gazy.

Borrell v neděli v Bruselu jednal s novým premiérem Palestinské samosprávy Mohammadem Mustafem. Následně opět vyzval k příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmí odvlečených do této palestinské enklávy po loňském útoku na Izrael.

ICJ minulý týden Izraeli nařídil okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu v Rafahu. Izrael také musí ponechat tento hraniční přechod otevřený, aby umožnil neomezenou přepravu humanitární pomoci do palestinské enklávy. Vyzval i k bezpodmínečnému propuštění rukojmí zajatých teroristickými palestinskými komandami během jejich vpádu na jih Izraele ze 7. října 2023.

Rozhodnutí ICJ jsou sice právně závazná, ale chybí mechanismy pro jejich prosazování, uvádí agentura AFP.

Izrael zahájil pozemní operaci v Rafahu začátkem května. Při nedělních útocích nedaleko města přišlo o život nejméně 35 lidí a desítky utrpěly zranění, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Gaze řízené hnutím Hamás.

Generální tajemník OSN António Guterres v pátek zdůraznil, že rozhodnutí ICJ v Haagu jsou závazná. Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ale označil obvinění z genocidy, které vůči Izraeli vznesla Jihoafrická republika (JAR), za nepravdivé a neslýchané. Uvedla to agentura Reuters.

Izraelské vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy podle úřadu nevedou a nebudou vést ke zničení civilních palestinských obyvatel. Izrael také bude i nadále umožňovat proudění humanitární pomoci od Pásma Gazy v souladu s právem, uvedl premiérův úřad ve společném prohlášení s izraelským ministerstvem zahraničních věcí.

Témata:  Izrael Josep Borrell

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy