Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael popřel podíl na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího

Izrael, ilustrační foto
Izrael, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Izrael se nepodílel na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího, který spolu s dalšími členy svého doprovodu zahynul při nedělní havárii vrtulníku na severozápadě Íránu. Pro agenturu Reuters to řekli nejmenovaní izraelští představitelé.

"My jsme to nebyli," uvedl jeden z izraelských představitelů, který požádal o anonymitu.

Írán v dubnu podnikl vůbec první přímý útok na Izrael od začátku války v pásmu Gazy. Ze svého území vypálil desítky raket a dronů, přičemž šlo odvetu za nálet na íránský konzulát v syrské metropoli Damašek z 1. dubna, při kterém zahynulo celkem 12 lidí včetně sedmi příslušníků íránských Revolučních gard.

Teherán z útoku obvinil Izrael, ten se k němu však nepřihlásil. Obě země jsou dlouholetými úhlavními nepřáteli.

Raísí, šéf íránské diplomacie Hosejn Amír Abdollahján a dalších sedm lidí zahynulo při havárii vrtulníku při návratu z íránské provincie Východní Ázerbájdžán, kde s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem inaugurovali projekt výstavby nové přehrady.

Zatímco dva vrtulníky z vládního konvoje se do Teheránu bezpečně vrátily, třetí, na jehož palubě byl i Raísí, byl od neděle odpoledne pohřešován.

Následně se objevily spekulace o příčinách nehody. Mohlo ji způsobit špatné počasí, technická porucha na vrtulníku či dokonce sabotáž. Íránské úřady zatím neuvedly příčinu nehody - v oblasti letu však v neděli panovalo nepříznivé počasí.

Státní televize později uvedla, že vrtulník, na jehož palubě byli íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, narazil do vrcholu hory. Úřady prozatím příčinu nehody nesdělily. 

Vrak vrtulníku se našel po zhruba 15 hodinách v pondělí brzy ráno, přičemž státní televize uvedla, že prezident zahynul. Raísí navštívil provincii Východní Ázerbájdžán severozápadě Íránu, aby spolu s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem otevřel projekt přehrady na společné hranici.

Témata:  Izrael Írán

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.