Čas příměří potvrdil také Islámský džihád. V prohlášení uvedl, že od stanovené hodiny ukončí boje, upozornil ale, že má právo odpovědět na jakoukoliv "další agresi" ze strany Izraele. Egyptský bezpečnostní zdroj agentury Reuters dříve uvedl, že Izrael s návrhem na klid zbraní souhlasil.

Izrael zahájil vojenskou operaci v Pásmu Gazy v pátek, cílem jsou místa patřící Islámskému džihádu. Během izraelských útoků zahynulo podle palestinského ministerstva zdravotnictví 41 Palestinců včetně 15 dětí. Zraněno bylo 311 lidí. Izraelské úřady odmítly vinu za sobotní bilanci, kdy podle nich palestinské děti zabil neúspěšný raketový útok Islámského džihádu na Izrael.

Svědci dnes ráno slyšeli sirény a výbuchy raket západně od Jeruzaléma, informovala agentura Reuters. Podle izraelského ministerstva obrany explodovala na místě hraničního přechodu Erez mezi Izraelem a Pásmem Gazy střela z moždíře. Hraniční přechod poškodila, oběti ale Izrael nehlásil.

Izraelská armáda uvedla, že zabila kolem 15 bojovníků Islámského džihádu. Izraelské ozbrojené síly také oznámily, že na okupovaném Západním břehu Jordánu zatkly asi 40 členů této militantní organizace. Židovský stát v sobotu večer také informoval, že se mu v uplynulých dnech v Gaze podařilo neutralizovat hlavní vůdce Islámského džihádu. Militantní uskupení posléze potvrdilo, že při izraelských útocích zemřel další z jeho vysoce postavených velitelů.

V odvetě za nálety na Pásmo Gazy vypálila palestinská skupina rakety na izraelské území, z nichž většinu zachytil izraelský protiraketový štít. Podle záchranné služby byli dva lidé lehce zraněni střepinami.

Mluvčí izraelské armády v sobotu řekl, že nynější operace proti Islámskému džihádu potrvá asi týden a že Izrael nejedná o příměří. V pondělí by se podle agentury DPA izraelskými nálety měla na žádost Spojených arabských emirátů, Irska, Francie, Norska a Číny zabývat Rada bezpečnosti OSN. Americké ministerstvo zahraničních věcí podle Reuters uvedlo, že Spojené státy právo Izraele na obranu plně podporují, a vyzvalo obě strany konfliktu, aby se vyvarovaly další eskalace.

Současnému konfliktu předcházelo několikadenní napětí po zatčení vysoce postaveného palestinského radikála na Západním břehu Jordánu, který Izrael okupuje od roku 1967. Izraelská strana současné nálety na Pásmo Gazy označila za preventivní útok. Úřadující izraelský premiér Jair Lapid uvedl, že jeho vláda nedovolí, aby teroristické organizace v Gaze ohrožovaly občany Izraele.

Loni v květnu propukly mezi Palestinci a Izraelem prudké boje, při kterých zahynulo nejméně 250 lidí v Pásmu Gazy a 13 dalších v Izraeli. Po jejich skončení panoval na hranicích relativní klid.