Úterní bilance 11.978 nově nakažených překonala dosavadní maximum ze 2. září, kdy Izrael při vlně nákaz zaviněné variantou delta zaznamenal 11.345 nově infikovaných.

Varianta omikron, která byla poprvé odhalena v JAR, je patrně výrazně nakažlivější než předchozí varianty, ale méně často způsobuje vážný průběh covidu-19 či smrt, zejména v případě očkovaných.

Izrael se nyní potýká s pátou vlnou nákaz, přičemž podíl pozitivních testů v úterý vystoupil na 6,6 procenta. Reprodukční číslo činí 1,94. Pokud je toto číslo dlouhodobě nad hodnotou jedna, má se za to, že epidemie zrychluje.

S nárůstem počtu infikovaných se zvýšil i počet osob, u nichž má covid-19 vážný průběh. Nyní je v Izraeli hospitalizováno 125 covidových pacientů ve vážném stavu, ještě před týdnem to bylo 87. Drtivou většinu covidových pacientů ve vážném stavu přitom v Izraeli tvoří neočkovaní, píše The Times of Israel.

Nemoci covid-19 od začátku pandemie v Izraeli podlehlo 8247 lidí, za posledních 24 hodin se přitom bilance zemřelých nezvýšila.

Podobně jako v jiných zemích, kde se prudce šíří omikron, čelí testovací centra, školy, nemocnice a letecké společnosti v Izraeli zvýšenému tlaku. Nárůst počtu hospitalizovaných a zemřelých přitom není tak markantní jako nárůst počtu infikovaných, což odborníci přičítají ochraně, kterou poskytuje očkování.

Ve snaze ochránit při současné vlně ty nejzranitelnější skupiny Izrael dnes s účinností od 7. ledna upravil karanténní a testovací pravidla. PCR testování bude přednostně vyhrazeno lidem starším 60 let a lidem s oslabenou imunitou, zatímco u méně rizikových skupin se budou používat antigenní testy, píše agentura Reuters. Osoby, které byly očkovány proti covidu-19 a přišly do styku s nakaženým, se budou moci otestovat doma, aby zjistily, zda musí nastoupit do karantény.

"Jde o významnou změnu, která má dříve identifikovat rizikové populace, zasáhnout a předejít vážnému průběhu. Ještě méně se nyní díváme na nákazy," uvedl koordinátor boje s epidemií z ministerstva zdravotnictví Nachman Aš.

Zhruba 63 procent Izraelců obdrželo dvě dávky očkování proti covidu-19 a 46 procent dostalo tři dávky. Země nedávno začala očkovat čtvrtou dávkou osoby starší 60 let, zdravotníky a lidi s narušenou imunitou. The Times of Israel píše, že ačkoliv počty očkovaných v zemi stabilně rostou, vzestupný trend zpomaluje větší neochota k očkování mezi ultraortodoxní a arabskou částí populace i hlasití odpůrci očkování.

Izraelský premiér Naftali Bennett s odvoláním na první zjištění izraelské studie v úterý uvedl, že čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 vede u očkovaného týden od podání k pětinásobnému zvýšení hladiny protilátek.