Nárok na třetí posilující dávku vakcíny nově získají "osoby starší 50 let, zdravotníci, lidé s rizikem těžkého průběhu onemocnění covid-19, vězni a příslušníci vězeňské stráže," uvedlo izraelské ministerstvo zdravotnictví. Dosud se k dobrovolnému přeočkování mohli přihlásit pouze lidé nad 60 let.

V devítimilionové zemi obdrželo obě dávky vakcíny 5,4 milionu lidí, tedy asi 60 procent populace. Možnosti dostat třetí dávku využilo během dvou týdnů 774.330 lidí. Podle izraelského průzkumu většina z nich ve srovnání s druhou dávkou pociťovala stejné či mírnější vedlejší účinky.

Po startu úspěšné očkovací kampaně na konci roku 2020 klesl v Izraeli počet potvrzených případů koronaviru z více než 10.000 denně na jednotky nakažených. Nakažlivější mutace delta ovšem přispěla k prudkému nárůstu případů v několika posledních týdnech.

Izrael podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) ve čtvrtek registroval 6525 potvrzených nákaz. Roste i počet onemocnění se závažným průběhem, v nemocnicích je 447 lidí. Šéf izraelské vlády Naftali Bennett proto oznámil, že zvýší kapacitu lůžek ve zdravotnických zařízeních. Podle prognóz vypracovaných odborníky hrozí, že v září bude v nemocnících až 4800 pacientů s covidem-19.

Izraelská vláda ve středu zavedla nová protiepidemická opatření, která začnou platit v pondělí. Povinnost prokazovat se takzvaným zeleným pasem (dokládajícím plné očkování, zotavení z nemoci covid-19 či negativní test starý maximálně 72 hodin) bude nově platit ve všech pohostinských, kulturních a volnočasových místech kromě obchodů. V uzavřených prostorách bude omezen počet účastníků velkých akcích na 1000, ve venkovních na 5000. Již několik dní platí povinnost nosit roušky na všech místech, kde je více než 100 lidí.