Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael zdravotníkům a lidem nad 50 let nabídne přeočkování vakcínou Pfizer

Vakcína, ilustrační foto
Vakcína, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Izrael osobám starším 50 let, zdravotníkům či lidem se sníženou imunitou nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech . Země reaguje na nárůst potvrzených případů, které přičítá šíření nakažlivější mutace delta, napsala agentura Reuters.

Nárok na třetí posilující dávku vakcíny nově získají "osoby starší 50 let, zdravotníci, lidé s rizikem těžkého průběhu onemocnění covid-19, vězni a příslušníci vězeňské stráže," uvedlo izraelské ministerstvo zdravotnictví. Dosud se k dobrovolnému přeočkování mohli přihlásit pouze lidé nad 60 let.

V devítimilionové zemi obdrželo obě dávky vakcíny 5,4 milionu lidí, tedy asi 60 procent populace. Možnosti dostat třetí dávku využilo během dvou týdnů 774.330 lidí. Podle izraelského průzkumu většina z nich ve srovnání s druhou dávkou pociťovala stejné či mírnější vedlejší účinky.

Po startu úspěšné očkovací kampaně na konci roku 2020 klesl v Izraeli počet potvrzených případů koronaviru z více než 10.000 denně na jednotky nakažených. Nakažlivější mutace delta ovšem přispěla k prudkému nárůstu případů v několika posledních týdnech.

Izrael podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) ve čtvrtek registroval 6525 potvrzených nákaz. Roste i počet onemocnění se závažným průběhem, v nemocnicích je 447 lidí. Šéf izraelské vlády Naftali Bennett proto oznámil, že zvýší kapacitu lůžek ve zdravotnických zařízeních. Podle prognóz vypracovaných odborníky hrozí, že v září bude v nemocnících až 4800 pacientů s covidem-19.

Izraelská vláda ve středu zavedla nová protiepidemická opatření, která začnou platit v pondělí. Povinnost prokazovat se takzvaným zeleným pasem (dokládajícím plné očkování, zotavení z nemoci covid-19 či negativní test starý maximálně 72 hodin) bude nově platit ve všech pohostinských, kulturních a volnočasových místech kromě obchodů. V uzavřených prostorách bude omezen počet účastníků velkých akcích na 1000, ve venkovních na 5000. Již několik dní platí povinnost nosit roušky na všech místech, kde je více než 100 lidí.

Témata:  Izrael COVID-19 koronavirus očkování

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy