reklama

Počty potvrzených nákaz v Izraeli výrazněji stoupají od konce června a za poslední den jich dnes ministerstvo zdravotnictví oznámilo 343, což je nejvyšší denní přírůstek od dubna. Počty ale zdaleka nejsou tak vysoké jako začátkem roku, kdy přibývaly denně tisíce případů; v lednu i přes 10.000. Situace je nyní odlišná i v tom, že díky široké proočkovanosti obyvatel není tolik hospitalizací ani úmrtí. Od poloviny června tam evidují jen jedno úmrtí spojené s covidem-19.

Experti nicméně varují, že pokud vláda žádná omezení nepřijme, může v Izraeli denně začít přibývat i tisíc nákaz koronavirem. V zemi se nyní šíří zejména nakažlivější koronavirová varianta delta.

Kvůli vyšším počtům nákaz izraelská vláda před dvěma týdny opět zavedla povinnost nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorách, a to jen asi deset dnů poté, co tato povinnost, platící více než rok, skončila. Nyní vláda podle místních médií chystá nejspíš omezení shromažďování na některých místech či povolení návštěv hromadných akcí jen pro očkované.

Izrael je světovým lídrem v očkování proti covidu-19. V zemi, která má zhruba 9,3 milionu obyvatel, dostalo nejméně jednu dávku vakcíny asi 5,62 milionu lidí, z toho 5,2 milionu má už obě dávky.

Tamní zdravotníci ale nyní vedou závod s časem kvůli tomu, že zhruba milionu dávek vakcíny vyprší použitelnost koncem tohoto měsíce. Vakcínami se teď rychle očkují děti ve věku od 12 do 15 let a vláda se snaží vyměnit dávky s blížící se exspirací s některou zemí. Podle místní médií o tom vedla neúspěšná jednání s Británií, nyní jedná s další zemí, kterou ale ministr zdravotnictví Nican Horovic odmítl jmenovat.

reklama