Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská armáda podnikne ofenzívu na Rafah i přes mezinárodní tlak, řekl Netanjahu

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: Facebook

Izraelská armáda podnikne plánovanou ofenzívu na město Rafah na jihu Gazy, které je baštou Hamásu, i přes mezinárodní tlak. Na nedělním jednání izraelské vlády to prohlásil premiér Benjamin Netanjahu.

Zároveň přislíbil, že armáda bude při operaci v Rafahu postupovat „opatrně“. Podle jeho slov se operace spustí o "několik týdnů", informoval deník The Times of Israel (TOI).

Žádný mezinárodní tlak, ať by byl jakkoli silný, nás nezastaví, abychom splnili cíle této války: eliminaci Hamásu, propuštění všech našich rukojmích a zajištění toho, aby Gaza přestala být pro Izrael hrozbou. Abychom to mohli udělat, budeme operovat iv Rafahu, " řekl Netanjahu na videu, které zveřejnil jeho úřad.

Premiér se dále zeptal "přátel v mezinárodním společenství", ať už tak rychle zapomněli na bezprecedentní útok Hamásu na Izrael z loňského října a upřeli židovskému státu právo na vlastní sebeobranu.

Apeloval přitom na země světa, aby místo Izraele vyvíjely tlak na Hamás a na s ním spřízněný Írán.

Izraelský premiér v pátek schválil operaci v Rafahu navzdory rostoucí mezinárodní kritice, protože v Rafahu se nachází jeden a půl milionu Palestinců, kteří tam utekli před boji v jiných oblastech Pásma Gazy.

Zároveň s přípravami ofenzívy na Rafah probíhají i jednání o příměří s Hamásem, které zprostředkuje Katar.

Podle AFP se mnozí obávají, že by se ofenzíva na Rafah neobešla bez masových civilních obětí. Silnější kritika postupu izraelské armády přichází i ze strany USA a Německa.

Izraelská armáda poukazuje na to, že vítězství nad Hamásem není možné bez ovládnutí města Rafah, považovaného za baštu tohoto hnutí, které je na seznamu teroristických organizací v EU i USA.

Důsledkem bojů v pásmu Gazy je i velmi nepříznivá humanitární situace tamního obyvatelstva. Mezinárodní organizace varují, že pokud se nepodaří výrazně zvýšit dodávky pomoci, hrozí hladomor.

Témata:  Izrael Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy