reklama

"Tyto reformy posílí soudní systém a obnoví důvěru veřejnosti v něj," uvedl Levin. "Rozhodují za nás lidé, které jsme si nezvolili. To není demokracie," dodal.

Izraelský opoziční vůdce Jair Lapid již prohlásil, že bude proti reformě bojovat a "zruší ji, jakmile se vrátí k moci". Jak uvedla agentura AP, cílem reformy je oslabit izraelský nejvyšší soud. Podle kritiků reforma podkope izraelskou demokracii tím, že dá "absolutní moc do rukou nejpravicovější vlády v dějinách Izraele".

Ministr spravedlnosti předložil zákon, podle kterého by 120členný parlament, neboli Kneset, měl nově pravomoc přehlasovat rozhodnutí nejvyššího soudu prostou většinou 61 hlasů. Levin rovněž navrhuje, aby politici hráli větší roli při jmenování soudců nejvyššího soudu.

Premiér Netanjahu se při svých veřejných vystoupeních snaží zmírnit obavy o budoucnost Izraele jako liberální demokracie. Ve svém dnešním projevu slíbil "zavést reformy, které zajistí správnou rovnováhu mezi zákonodárnou, výkonnou a soudní mocí".

Benjamin Netanjahu byl sám v minulosti obviněn z korupce, veškerá obvinění ale popíral s tím, že se stal obětí honu na čarodějnice, který mají na svědomí nepřátelská média, policie a prokuratura. Ministr spravedlnosti Levin dnes ve svém prohlášení uvedl, že jeho plán na reformu soudního systému "žádným způsobem nesouvisí" s Netanjahuovým případem.

Nová izraelská vláda získala důvěru parlamentu loni na konci prosince. Spolu s Netanjahuovým Likudem a tříčlennou koalicí kolem strany Náboženský sionismus jsou členem nového kabinetu také dvě ultraortodoxní uskupení - Šas Arjeho Deriho a Jednotný judaismus tóry Jicchaka Goldknopfa.