Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelský premiér Netanjahu stanul před soudem v korupčním procesu

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: Facebook

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes přišel k soudu, u kterého začíná výslech svědků v jeho korupčních kauzách. Na úvod jednání shrnula obvinění proti premiérovi prokurátorka Liat ben Ariová.

Netanjahu si podle izraelských médií dělal poznámky, před budovou soudu se sešli jeho stoupenci a vyjadřovali mu podporu. Všichni v soudní síni měli roušky, Netanjahu a obhájci černé, žalobci většinou bílé.

Netanjahu chtěl získat povolení se dnešního jednání nezúčastnit, ale bylo rozhodnuto, že musí být osobně přítomen po dobu výroků ben Ariové. Při výpovědi svědků už být nemusí.

Netanjahu je obviněn ve třech korupčních kauzách, označovaných čísly 1000, 2000 a 4000.

"Kauza, již bude soud projednávat dnes, je významný a těžký případ režimní korupce. Podezřelý je izraelský premiér, který podle obžaloby zneužil svou velkou moc nedovoleným způsobem," řekla prokurátorka.

Soud se má dnes zabývat kauzou 4000, v níž jde o poskytnutí výhod v hodnotě 1,8 miliardy šekelů (12,5 miliardy korun) telekomunikační společnosti Bezeq, k níž patří zpravodajský server Walla, výměnou za pozitivní zpravodajství o premiérovi a jeho manželce. Vlastníkem Wally je akcionář Bezequ Šaul Elovič, který je spolu se ženou Iris obviněn z podplácení a bránění justici a jsou dalšími obviněnými v procesu.

Elovič byl dnes také v soudní síni a jako svědek vystoupí bývalý šéfredaktor Wally Ilan Ješua. Očekává se, že popíše, jak Elovič vyžadoval po redakci pozitivní zpravodajství o Netanjahuovi výměnou za výhody.

Netanjahu je v Izraeli první úřadující premiér, který stojí před soudem. Obvinění proti němu obsahují přijímání úplatku, podvod a zneužijí důvěry. Vinu nepřiznal a proces považuje za politicky motivované spiknutí proti němu.

V Izraeli se v březnu konaly volby a prezident Reuven Rivlin dnes zahajuje politické konzultace o budoucím premiérovi. Sestavením vlády může znovu pověřit Netanjahua, jehož politická strana Likud volby vyhrála. Protivníci předsedy vlády se obávají, že Netanjahu coby premiér bude usilovat o změnu zákona, který by mu zaručil imunitu před stíháním v době výkonu úřadu.

Témata:  Izrael Benjamin Netanjahu

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 11:54

Medvěd na Slovensku znovu zaútočil na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Příměří na Ukrajině nevydrželo dlouho. Rusko opět útočí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že ruské dělostřelecké útoky na Ukrajinu pokračují i přes oznámené velikonoční příměří, které o den dříve vyhlásil Kreml. Podle Zelenského jsou ruské ofenzivy aktivní na několika úsecích fronty a palba neustala. Prezident zdůraznil, že Kyjev nemá důvěru v prohlášení přicházející z Moskvy.