Podle prezidentské kanceláře zástupci stran, které mají v izraelském parlamentu 64 ze 120 křesel, doporučili prezidentovi, aby Netanjahuovi dal šanci sestavit vládu. Udané číslo odpovídá počtu zákonodárců za Likud a další pravicové strany, o kterých se už před volbami hovořilo jako o Netanjahuových spojencích. Nynějšímu premiérovi Jairovi Lapidovi se dostalo podpory od 28 poslanců.

Netanjahuova strana Likud ve volbách získala 32 parlamentních křesel. Centristické strany premiéra Jaira Lapida a ministra obrany Bennyho Gance skončí nejspíš v opozici. Oba odmítají s Netanjahuem spolupracovat mimo jiné proto, že je souzen za korupci. Netanjahu vinu odmítá.

Během čtvrtečního jednání Herzog řekl lídrovi třetí nejsilnější parlamentní strany Náboženský sionismu (RZ) Itmarovi Ben Gvirovi, že jeho organizace vzbuzuje obavy v muslimském světě ohledně postoje k Arabům či přístupu k jeruzalémské Chrámové hoře. RZ by chtěla změnit pravidla vstupu na toto posvátné místo muslimů i židů. Ben Gvir, jehož strana se zřejmě stane druhou nejsilnější vládni silou, odpověděl, že není rasista a vnímá fakt, že Chrámová hora je posvátným místem i pro další náboženství.

Ben Gvir čelí také kritice za účast na čtvrteční akci k poctě rasistického a extremistického rabína Meira Kahaneho. Rabínova skupina je v Izraeli zakázaná a nachází se na americkém seznamu teroristických organizací. "Účastnit se oslav teroristické organizace je hnusné. Pro to nejsou jiná slova," uvedl mluvčí americké diplomacie Ned Price. Podle tisku se Ben Gvir chce stát v nové vládě ministrem vnitra.

Na sestavení vlády bude mít Netanjahu nejprve 28 dní. Lhůtu lze prodloužit o dalších 14 dní. Pokud se mu podaří kabinet sestavit, tak se vrátí do čela vlády po zhruba roce a půl.