Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelský prezident pověřil vítěze voleb Netanjahua sestavením nové vlády

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: dailymail.co.uk **dailymail.co.uk**

Izraelský prezident Jicchak Herzog dnes podle očekávání pověřil sestavením nové vlády bývalého premiéra Benjamina Netanjahua, jehož pravicová strana Likud vyhrála minulý týden volby. Prezident během ceremonie zmínil, že Netanjahu čelí stíhání za korupci, podle něj ale zákon nezakazuje, aby se kvůli tomu politik nemohl po 19 měsících vrátit do křesla šéfa kabinetu.

Na sestavení koalice má třiasedmdesátiletý Netanjahu 28 dní, Herzog ale může v případě nutnosti lhůtu o dva týdny prodloužit, napsal list The Times of Israel. Likud už o vládě jedná s menšími pravicovými a krajně pravicovými stranami, s nimiž má dohromady 64 křesel ve 120členném Knesetu.

Podle izraelských médií nová vláda vznikne díky spolupráci Likudu s jeho tradičními náboženskými spojenci - stranami Šas a Jednotný judaismus tóry, které mají dohromady 18 křesel. Zbylé hlasy potřebné pro získání většiny pak zřejmě doplní krajně pravicová strana Náboženský sionismus (RZ), která získala 14 zákonodárců. Podle agentury AP tak zřejmě vznikne nejpravicovější vláda v izraelských dějinách.

Mandát vyjednávat o sestavení vlády nyní dostal bývalý dlouholetý premiér Netanjahu už po osmé, pětkrát se mu kabinet podařilo sestavit, uvedl deník The Times of Israel. K moci ho vynesly páté parlamentní volby za čtyři roky. Vleklou politickou krizi způsobily mimo jiné i rozdílné názory na to, zda je Netanjahu schopen vykonávat funkci premiéra, když je souzen za korupci. Netanjahu vinu odmítá.

Témata:  Benjamin Netanjahu Jicchak Herzog Izrael

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy