Donald Trump po svém návratu do Bílého domu okamžitě zahájil realizaci své zahraničněpolitické doktríny „Amerika na prvním místě“. Jedním z prvních kroků, které podnikl, bylo podepsání souboru exekutivních příkazů, mezi nimiž bylo i úplné zmrazení veškeré americké zahraniční pomoci. Ministr zahraničí Marco Rubio se sice snažil situaci částečně zmírnit nejasným memorandem, které umožnilo dočasné pokračování některých programů, ale škody už byly způsobeny.
Tento krok znamená okamžité zastavení dodávek životně důležitých léků, vakcín, vzdělávacích programů i lékařské pomoci. Humanitární organizace i federální zaměstnanci po celém světě nyní čelí nejistotě ohledně budoucnosti americké zahraniční služby. Pokud by bylo americké zahraniční financování zcela ukončeno, šlo by o největší narušení americké zahraniční politiky za několik desetiletí a dalo by to soupeřům USA, zejména Číně, šanci převzít roli důvěryhodného obchodního a rozvojového partnera, varuje National Interest.
Současná administrativa se navíc rozhodla delegovat dohled nad zahraniční pomocí na Elona Muska, který označil Americkou agenturu pro mezinárodní rozvoj (USAID) – klíčovou instituci pro řízení miliard dolarů v humanitární a rozvojové pomoci – za „zločineckou organizaci“. Dva vysocí úředníci byli již odvoláni poté, co se snažili zabránit Muskovi a jeho nově vytvořenému „Ministerstvu vládní efektivity“ (Department of Governmental Efficiency – DOGE) v přístupu k utajovaným materiálům USAID.
Nikdy v historii USA se nestalo, aby nevolená osoba přímo zasahovala do fungování federální agentury a prosazovala likvidaci desetiletí trvajících programů financovaných Kongresem. Zatímco administrativy obou politických stran od konce druhé světové války vnímaly zahraniční investice jako klíčový prvek americké bezpečnostní a diplomatické strategie, Trumpova vláda nyní uvažuje o jejich úplném odstranění.
Zmrazení pomoci se nejvíce dotkne zdravotnických programů zaměřených na boj s infekčními chorobami, včetně Prezidentského nouzového plánu pro pomoc v boji proti AIDS (PEPFAR). Tento program, který zahájil prezident George W. Bush, je považován za nejúčinnější zahraniční pomoc USA za posledních dvacet let. Díky testování a léčbě zachránil více než 26 milionů životů a zabránil milionům dalších infekcí HIV.
Mezinárodní společnost pro boj s AIDS (IAS) označila zmrazení programu za „nesmyslné“ a varovala, že ohrozí miliony pacientů po celém světě. PEPFAR byl sice díky intervenci ministra Rubia dočasně vyjmut z opatření, ale jeho budoucnost, stejně jako osud tisíců dalších programů, zůstává nejistý.
V rámci zastavené pomoci byly také zmrazeny humanitární programy poskytující čistou vodu a léčbu cholery v Súdánu, Sýrii a Etiopii.
Přestože USA patří k největším dárcům zahraniční pomoci v absolutních číslech, v poměru k hrubému národnímu důchodu se řadí na spodní příčky mezi vyspělými státy. V rámci zemí G7 jsou Spojené státy poslední, pokud jde o podíl pomoci na HDP, přispívají méně než Japonsko nebo Itálie.
Americká zahraniční pomoc přitom tvoří pouhé jedno procento federálního rozpočtu, což odpovídá jen několika dolarům na jednoho daňového poplatníka. Pokud by administrativa skutečně chtěla snižovat deficit, mohla by začít u Pentagonu, který pro fiskální rok 2025 žádá rozpočet ve výši 850 miliard dolarů – navzdory tomu, že Ministerstvo obrany již posedmé za sebou neprošlo auditem.
Zmrazení zahraniční pomoci nejenže poškodí miliony lidí, ale také přímo oslabí americký vliv ve světě v době, kdy sílí geopolitická rivalita s Čínou. Americká diplomacie tím přichází o klíčový nástroj pro získávání spojenců a budování dlouhodobých vztahů se strategicky významnými regiony.
Rusko i Čína si již dlouhodobě budují vliv v Africe, Asii a Latinské Americe prostřednictvím ekonomické a humanitární pomoci. Rozhodnutí Trumpovy administrativy tak může ve výsledku znamenat geopolitickou výhru pro Peking a Moskvu, které využijí tohoto vakua k posílení svého vlivu. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv už vyjádřil podporu Muskovi a jeho veřejné kritice USAID.
Americká zahraniční pomoc není charita – jde o strategickou investici, která podporuje americké zájmy a hodnoty. Bez těchto programů se USA dostávají do izolace, oslabují své postavení na mezinárodní scéně a ztrácejí klíčový nástroj diplomacie.
Místo systematického přehodnocení efektivity jednotlivých programů administrativa přistoupila k plošnému zmrazení, což bude mít dalekosáhlé negativní důsledky. Podkopání zahraniční pomoci odradí rozvojové země od spolupráce s americkými diplomaty, oslabí vztahy se spojenci a v konečném důsledku nepřinese žádné významné úspory ve srovnání s jinými oblastmi federálního rozpočtu.
Za méně než měsíc svého druhého funkčního období Trump zaměřil téměř všechny klíčové oblasti americké politiky na rozsáhlé reformy, škrty nebo jejich úplné odstranění. Náhlé odříznutí financování programů, které zlepšují zdraví a stabilitu ve světě, však přichází v době, kdy si Spojené státy nemohou dovolit geopolitickou pasivitu.
Zatímco administrativa zdůrazňuje nutnost „ukončení závislosti na zahraniční pomoci“, chybí konkrétní plán, jakým způsobem by měla probíhat transformace těchto programů. Náhlé zmrazení pomoci místo postupného snižování závislosti rozvojových států na zahraniční podpoře způsobí více škody než užitku.
Mnohá Trumpova rozhodnutí vycházejí z populistické rétoriky, která zkresluje, jak americká zahraniční pomoc funguje a jak je financována. V době rostoucího globálního napětí a konkurence s Čínou se Spojené státy rozhodly pro strategický ústup, který by mohl mít dlouhodobé důsledky nejen pro jejich postavení ve světě, ale i pro miliony lidí, jejichž životy jsou na této pomoci závislé.
Témata: Donald Trump, USA
Související
5. února 2025 13:38
4. února 2025 16:07
3. února 2025 11:48
2. února 2025 15:31
2. února 2025 9:14
31. ledna 2025 21:02