Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak Rusko dokázalo zničit důležitou elektrárnu? Došly nám rakety, přiznal Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj na jednání v Praze. (7.7.2023)
Volodymyr Zelenskyj na jednání v Praze. (7.7.2023)
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Rusko dokázalo zničit důležitou elektrárnu dodávající elektrickou energii do Kyjeva, protože Ukrajině došly obranné rakety. Prohlásil to v úterý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Rusko více než tři týdny téměř neustále útočí na ukrajinskou energetickou síť, v důsledku čehož zůstaly bez dodávek elektrické energie miliony lidí. Trypilská tepelná elektrárna, která je jedním z největších dodavatelů energie v Kyjevské oblasti, zničil ruský raketový útok 11. dubna.

"Letělo tam 11 raket. Zničili jsme prvních sedm. Čtyři zničili Trypilskou, proč? Protože jsme měli nula raket," uvedl Zelenskyj v rozhovoru pro americkou stanici PBS. "Došly nám rakety na obranu Trypilské," řekl ukrajinský prezident.

Ukrajina je stále více frustrována zdržováním pomoci od jejích spojenců, konstatuje AFP. Kyjev přitom pravidelně upozorňuje na nedostatky ve své vzdušné obraně, kterou potřebuje k odvracení ruských útoků.

Zelenskyj poskytl rozhovor v době, kdy ukrajinská energetická síť čelí dalšímu tlaku po nočních bouřkách, kdy zůstaly tisíce lidí bez elektřiny. "V důsledku nepříznivého počasí zůstalo bez dodávek elektrické energie 173 obcí ve čtyřech oblastech," uvedlo v úterý ukrajinské ministerstvo energetiky.

Vlna ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, kterou Moskva spustila minulý měsíc, zapříčinila zničení většiny ukrajinských tepelných elektráren nebo jejich obsazení ruskými jednotkami.  

"Po posledním ostřelování a zničení Trypilské tepelné elektrárny ztratila ukrajinská energetická společnost Centrenerho 100 procent její výrobní kapacity," uvedl už minulý pátek server Ukrajinská pravda.

Zpráva se objevila po zničení Zmijivské tepelné elektrárny v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Vuhlehirská tepelná elektrárna v Doněcké oblasti je pod ruskou kontrolou od léta 2022.

Soukromá energetická společnost DTEK hlásila, že dokáže dodávat pouze přibližně 20 procent energie, pět ze šesti jejích elektráren totiž utrpělo vážné poškození nebo byly zničeny. Po nejnovějších útoků může být podle zprávy toto číslo ještě nižší.

Tepelné elektrárny vyrábějí elektřinu spalováním uhlí, topného oleje nebo zemního plynu. Většina ukrajinských tepelných elektráren spaluje uhlí, přiblížila DPA.

Březnové raketové útoky vyřadily z provozu i velkou vodní elektrárnu v Záporožské oblasti.

Rusko se primárně zaměřilo na tepelné a vodní elektrárny, protože hrají důležitou roli ve stabilizaci elektrické sítě. V ranní a večerní špičce, kdy je odběr nejvyšší, totiž dokážou rychle zvýšit množství produkované energie, uvedla Ukrajinská pravda.

Tři ukrajinské jaderné elektrárny se cílem útoků nestaly. Ukrajinský ministr energetiky Herman Halušenko v neděli uvedl, že aktuálně vyrábějí více než 50 procent ukrajinské energie.

Navzdory rozsáhlým škodám na ukrajinské energetické infrastruktuře se pravidelné výpadky energie vyskytují pouze na východě Ukrajiny v Charkovské oblasti, uvádí provozovatel ukrajinské přenosové soustavy Ukrenerho.

Témata:  válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy